پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 08:56 - June 21 2018
کد خبر: ۱۰۲۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ _ ۲۲ شهريور ۱۳۹۶
مجری فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی گفت: قرارداد اجرای فاز یازده پارس جنوبی با کنسرسیوم توتال، سی ان پی سی چین و پتروپارس، فرصت طلایی برای شرکتهای ایرانی برای تبدیل آن‌ها به شرکتهای بزرگ بین المللی خلق کرده و نباید ایرانیها، این فرصت را از دست بدهند.

نبض نفت- رسول فلاح نژاد در حاشیه کارگاه توجیهی پروژه‌های جدید بالادستی فاز یازده پارس جنوبی برای سازندگان و تامین کنندگان تجهیزات که صبح امروز در کوشک شرکت ملی نفت ایران و با مشارکت توتال فرانسه برگزار شد افزود: در این قرارداد، فرصت‌هایی طلایی برای بومی سازی فناوری و بکارگیری تجهیزات ساخت داخل و همچنین مشارکت شرکتهای ایرانی در اجرای طرح‌ها از طریق مشارکت و ایجاد کنسرسیوم با طرفهای خارجی پیش بینی شده است.

مدیر مهندسی ساختمان شرکت نفت و گاز پارس افزود: با توجه به امتیازاتی که طبق قرارداد اجرای فاز یازده، برای شرکتهای خارجی که با طرفهای ایرانی مشارکت کنند یا متعهد به خرید تجهیزات تولید داخل شوند پیش بینی شده، طرفهای خارجی نیز قطعا تمایل دارند در اجرای طرحهای خود با طرفهای ایرانی همکاری کنند.

وی افزود: شرکت‌های بزرگ ایرانی که در زمینه طراحی و ساخت انواع تجهیزات صنایع بالادستی میدان گازی پارس جنوبی وارد عرصه مناقصه می‌شوند باید خود را ملزم به انتقال و بومی سازی فناوری‌های پیشرفته صنعت گاز بدانند و همچنین نسبت به اجرای دقیق زمان بندی شرکت و اجرای مناقصه‌ها دقت کافی داشته باشند تا از چرخه مناقصه‌ها حذف نشوند.

وی هفت عملیات حفاری در خشکی، خدمات فنی تکمیلی چاه‌ها در خشکی، حفاری دریایی، خدمات فنی تکمیلی چاه‌ها در دریا، ساخت پایه سکو‌ها دریایی، لوله گذاری دریایی و عملیات سطحی در خشکی را زمینه‌های مهم قابل حضور شرکتهای داخلی در مناقصه‌ها دانست و تاکید کرد: پیمانکاران خارجی نیز که در مناقصه ها، درصد مشارکت پیمانکاران ایرانی و تامین کالای ساخت داخل ایران را بالاتر پیشنهاد کنند بر اساس فرمولهایی، امتیاز بیشتری و حتی تا حد ۱۰ درصد در مناقصه دریافت می‌کنند.

فلاح نژاد افزود: همچنین بر اساس قرارداد، اگر پیمانکار خارجی نتواند به تعهدات خود در خصوص خرید کالای داخلی و خدمات فنی مهندسی شرکتهای ایرانی عمل کند، مشمول جریمه خواهد شد.

وی همچنین افزود: این قرارداد، فرصت بسیار خوبی را برای شرکتهای ایرانی فعال در عرصه تولید و استحصال و انتقال گاز از دریا فراهم کرده تا سطح خود را از شرکتهای بزرگ داخلی به شرکتهای بزرگ بین المللی ارتقا دهند.

کارگاه آموزشی و نشست یک روزه طرحهای جدید بالادستی فاز یازده پارس جنوبی برای سازندگان و تامین کنندگان تجهیزات صنعت گاز، با استقبال خوبی از سوی شرکتهای ایرانی روبرو شده و این شرکت‌ها آماده عملیاتی شدن قرارداد کنسرسیوم سه جانبه پتروپارس ایران، CNPC چین و توتال فرانسه هستند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: