/
۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵
دهه فجر/ شادا گزارش می دهد:

تحول در سرمایه گذاری خارجی در دولت سیزدهم

تغییر رویکرد دولت سیزدهم در حوزه سرمایه گذاری خارجی به ایجاد تحولاتی در این حوزه منتج شد؛ طی دو سال اخیر، جمهوری اسلامی ایران به سمت کشورهای واقعی سرمایه‌فرست که می‌توانند در ایران با ما همکاری کنند، حرکت کرد و تحولاتی در این عرصه رخ داد.
کد خبر : ۵۹۶۸۵

به گزارش نبض نفت به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران ؛  حالا در اعلام آمار سرمایه گذاری خارجی تلاش می‌شود تا جذب سرمایه روی کاغذ محاسبه نشود و به همین دلیل جذب سرمایه مصوب معتبر در اعلام آمار از سوی سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های فنی و اقتصادی ایران منتشر می‌شود.
 در دولت سیزدهم از ابتدای شهریور ۱۴۰۰ تا پایان دی ماه امسال ۵۷۸ طرح سرمایه گذاری خارجی به صورت اجرایی در آمده است که حجم کلی این سرمایه ها ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار است.
نفت و گاز  بیشترین بخش جذاب برای سرمایه گذاران خارجی بوده که با 5 قرارداد سرمایه گذاری مجحموعا 4 هزار و 826 میلیون دلار حجم سرمایه مصوب و معتبر بوده و سهم 46 درصدی را از  کل سرمایه گذاری خارجی دولت سیزدهم داشته است. 
بعد از نفت بخش صنعت با 380 طرح، 3 هزار و 714 میلیون دلار سرمایه مصوب و معتبر یعنی 35 درصد از کل سرمایه گذاری خارجی را در دولت سیزدهم به خود اختصاص داده است. 
مروری بر آمارسرمایه گذاري خارجی مصوب به تفکیک کشور سرمایه فرست نیز نشان می‌دهد کشور روسیه با 31.8 درصد نخستین کشور سرمایه گذار خارجی در ایران بوده و بعد از آن امارات با 13.3 درصد و چین با 12.1 درصد بیشترین سرمایه گذاری را در کشورمان در دولت سیزدهم داشته اند.
قریب به 10 درصد سرمایه خارجی جذب شده مربوط به ایرانیان مقیم خارج از کشور است و در این مورد صرفا سرمایه هایی در آمار لحاظ می شود که منشا آنها خارجی باشد.
 

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر