/
۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۰

اوپک‌پلاس با تمدید کاهش داوطلبانه تولید نفت تا ۳ ماه دوم ۲۰۲۴ موافقت کرد

منابع آگاه از توافق برخی از اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس بر سر تداوم کاهش داوطلبانه تولید نفت تا سه ماهه دوم ۲۰۲۴ خبر دادند.
کد خبر : ۶۰۰۷۴

به گزارش نبض نفت به نقل از  خبرگزاری رویترز، منابع آگاه اعلام کردند برخی از تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌پلاس) روز یکشنبه (۱۳ اسفندماه) به‌منظور حمایت بیشتر از بازار در بحبوحه نگرانی‌ها از رشد اقتصادی جهان، توافق کردند که کاهش داوطلبانه تولید نفت خام خود در سه ماهه نخست را تا سه ماهه دوم سال جاری میلادی تمدید کنند.
اوپک‌پلاس در ماه نوامبر با کاهش داوطلبانه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه تولید نفت در روز برای سه ماه نخست سال ۲۰۲۴ موافقت کرده و در همین حال، عربستان سعودی کاهش داوطلبانه تولید نفت خام خود را تمدید کرده بود.
اوپک‌پلاس از اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی به‌منظور حمایت از بازار همزمان با افزایش تولید ایالات متحده و دیگر تولیدکنندگان غیرعضو و نگرانی درباره تقاضای نفت به‌دلیل دست‌وپنجه نرم کردن اقتصادهای بزرگ جهان با افزایش نرخ بهره بانکی، طرح کاهش تولید نفت خام را اجرا کرده است.
افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی ناشی از حمله‌های حوثی‌های یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ سبب بالا رفتن قیمت‌های نفت شده است، هر چند نگرانی درباره رشد اقتصادی و افزایش نرخ‌ بهره بانکی نیز بر قیمت‌های نفت تأثیرگذار بوده است.
بهای معامله‌های آینده نفت خام شاخص برنت دریای شمال برای ماه مه روز جمعه (۱۱ اسفندماه) با ۱ دلار و ۶۴ سنت معادل ۲ درصد افزایش به ۸۳ دلار و ۵۵ سنت برای هر بشکه رسید.
در همین حال، منابع آگاه هفته گذشته در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرده بودند که اوپک‌پلاس تمدید کاهش تولید نفت خام خود را تا سه ماه دوم سال ۲۰۲۴ بررسی خواهد کرد و یکی از این منابع نیز گفته بود که احتمال این اقدام وجود دارد.
کشورهای عضو اوپک‌پلاس کاهش تولید نفت خام را به‌صورت جداگانه اعلام می‌کنند.
کویت و الجزایر اعلام کردند که تولید نفت خود را تا ماه ژوئن به‌ترتیب ۱۳۵ هزار و ۵۱ هزار بشکه در روز کاهش خواهند داد. عمان نیز از کاهش ۴۲ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت خود خبر داد.
اوپک پیش‌بینی می‌کند تقاضای جهانی نفت یک سال دیگر با رشد به‌نسبت زیاد ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز همراه باشد، این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی رشدی بسیار کمتر و به مقدار یک میلیون و ۲۲۰ هزار بشکه در روز را پیش‌بینی می‌کند.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر