/
۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۴

آمریکا از فروش نفت ذخیره‌سازی‌های راهبردی به چین منع شد

لایحه بودجه ایالات متحده آمریکا چین را از خرید نفت ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفت منع می‌کند.
کد خبر : ۶۰۱۱۴

به گزارش  نبض نفت به نقل از خبرگزاری رویترز، به‌دنبال اقدامی در قانون بودجه ایالات متحده آمریکا که رهبران کنگره روز یکشنبه (۱۳ اسفندماه) از آن رونمایی کردند، چین دیگر قادر به خرید نفت از ذخیره‌سازی‌های نفت خام ایالات متحده نخواهد بود.
تمایل به موضع سخت در قبال چین یکی از معدود دیدگاه‌هایی است که هر دو حزب کنگره در این زمینه همگرایی دارند و قانونگذاران تاکنون ده‌ها لایحه را برای رسیدگی به رقابت با دولت چین ارائه کرده‌اند.
موضوع فروش ذخیره‌سازی‌های نفت خام آمریکا به چین پس از آن داغ شد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات، سال ۲۰۲۲ میلادی از فروش ۱۸۰ میلیون بشکه نفت ذخیره‌سازی‌ با هدف کاهش قیمت بنزین که پس از تنش‌های مسکو - کی‌یف افزایش یافت، خبر داد.
در آن سال ایالات متحده به یک میلیون بشکه نفت از ذخیره‌سازی‌های راهبردی به یونیپک آمریکا، بازوی سینوپک چین مستقر در هیوستون، فروخت.
در سال ۲۰۱۷ زمان دونالد ترامپ، رئیس‌جهموری پیشین آمریکا، مقداری نفت از ذخیره‌سازی‌های راهبردی به پتروچاینا اینترنشنال، یکی از شرکت‌های تابع شرکت نفت دولتی پتروچاینا، فروخته شد.
حجم ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفت آمریکا اکنون به بیش از ۳۶۰ میلیون بشکه رسیده، اما به‌دلیل فروش در سال ۲۰۲۲ میلادی به پایین‌ترین حد خود طی ۴۰ سال اخیر نزدیک شده است.
مجلس سنای تحت کنترل دموکرات‌های آمریکا در ژوئیه گذشته لایحه‌ای را با ۸۵ موافق در مقابل ۱۴ مخالف تصویب کرد تا صادرات نفت به چین از ذخیره‌سازی‌های راهبردی را ممنوع کند.
سناتور کریس مورفی، یک نماینده دموکرات، در آن زمان گفت: این موضوع احساس حل یک مشکل را ایجاد می‌کند، در حالی که تأثیر سیاسی بسیار اندکی دارد و احتمالاً بیشتر زیان‌بخش خواهد بود تا مفید واقع شود.
شرکت‌های نفتی آمریکا در سال ۲۰۲۲ میلادی ۸۳ میلیون بشکه نفت از ذخیره‌سازی‌ها به چین فروختند.
چاک شومر، رهبر اکثریت سنا در این باره گفت: مجلس نمایندگان آمریکا باید ابتدا درباره این لایحه رأی دهد تا سنا بتواند این بسته را پیش از جمعه تصویب کند.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر