/
۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۱
معاون اول رئیس‌جمهوری:

زمینه‌ همکاری‌های ایران و ازبکستان در بخش‌ انرژی فراهم است

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های صنعتی، ‌انرژی، ‌برق، ‌حمل‌ونقل و فناوری‌های روز دنیا و شرکت‌های دانش‌بنیان به‌خوبی می‌تواند زمینه‌هایی نو برای همکاری‌ بین ایران و ازبکستان تعریف کند.
کد خبر : ۶۰۱۳۹

  نبض نفت - محمد مخبر روز سه‌شنبه (۱۵ اسفندماه) در دیدار با جورابیک میرزا محمود اف، وزیر انرژی ازبکستان با بیان اینکه سه ملاقات بین رؤسای جمهوری دو کشور طی دو سال گذشته نشان‌دهنده اراده و عزم جدی تهران - تاشکند در ارتقای ارتباطات همه‌جانبه دو طرف است، اظهار کرد: امیدواریم همکاری‌های اقتصادی متناسب با ارتباطات سیاسی دو کشور گسترش یابد، زیرا همکاری‌های سیاسی با پشتوانه اقتصادی قوی پایدار می‌ماند.
وی افزود: باید موافقت‌نامه‌های امضاشده در حضور رؤسای‌جمهوری دو کشور، با تلاش‌های رؤسای کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان هرچه سریع‌تر عملیاتی و اجرایی و تفاهم‌نامه‌های همکاری تازه در این سفر پس از تعیین اهداف و زمان‌بندی پیگیری شود.
معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های بالای همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف به‌ویژه حمل‌ونقل و انرژی تصریح کرد: دستاوردهای ایران در بخش‌های صنعتی، ‌انرژی، ‌برق، ‌حمل‌ونقل و فناوری‌های روزآمد دنیا و شرکت‌های دانش‌بنیان به‌خوبی می‌تواند زمینه‌های نو برای همکاری‌های دوجانبه تعریف کند.
 لزوم فعال‌سازی مسیرهای مبادلاتی بین ایران و ازبکستان
مخبر با اشاره به دو خط مهم کریدوری ایران، ازبکستان و افغانستان و ایران، ‌ازبکستان، ترکمنستان و عمان گفت: این مسیرهای مبادلاتی باید بیش از گذشته فعال شود، اگر مسائل موجود در موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی حل شود در توسعه روابط دو کشور و منطقه بسیار تأثیرگذار است.
وی با بیان اینکه حل مسائل پولی و بانکی، حمل‌ونقل و ترانزیت نقشی اساسی بر ارتباطات پایدار اقتصادی و فعال شدن بخش خصوصی دو کشور دارد، ادامه داد: در زمینه مالی و بانکی می‌توان با ارز ملی دو کشور همکاری‌ها انجام شود و دلیلی برای استفاده از ارز کشور ثالث وجود ندارد که این مهم برای تقویت ارزش پول ملی ایران و ازبکستان بسیار مهم است و باید بانک‌های مرکزی دو کشور سازوکار لازم بانکی در این زمینه را فراهم کند.
معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: در زمینه گسترش تعاملات ترانزیتی نیز باید با فعال‌تر شدن خطوط هوایی دو کشور تعداد پروازها افزایش یابد و روند صدور روادید بین شهروندان و فعالان بخش خصوصی و اقتصادی ایران و ازبکستان تسهیل شود.
وزیر انرژی ازبکستان نیز در این دیدار ملاقات‌های تاریخی رؤسای جمهوری دو کشور طی دو سال گذشته را نشان‌دهنده تعمیق روابط دانست و گفت: رؤسای جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان در ملاقات‌های خود بر افزایش حجم تبادلات مالی و اقتصادی از ۵۰۰ میلیون دلار به یک میلیارد دلار و در آینده‌ای نزدیک به ۲ میلیارد دلار تأکید کرده‌اند که باید زمینه اجرایی شدن موافقت‌نامه‌های دو کشور فراهم شود.
 علاقه‌مندی ازبکستان به از ظرفیت‌های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی
وی اظهار کرد: رئیس‌جمهوری ازبکستان دستور داده است تا در این سفر  افزون بر پیگیری موافقت‌نامه‌های گذشته امکانات جدید همکاری‌های مالی و اقتصادی با ایران بررسی و نهایی شود و ازبکستان آمادگی دارد از ظرفیت‌های بزرگ ایران در زمینه‌های فناوری، دانش‌بنیان، تجارت و سرمایه‌گذاری استفاده کند.
وزیر انرژی ازبکستان احداث منطقه صنعتی در دو کشور را عاملی مهم در شناساندن پروژه‌های صنعتی و محصولات به مردم و بخش خصوصی برشمرد و تأکید کرد: ایران و ازبکستان می‌توانند علاوه بر رفع نیازهای داخلی خود امکان صادرات به کشورهای دیگر در منطقه را نیز فراهم کنند که در این باره باید مسائل مرتبط با تعرفه‌های گمرکی حل شود.
میرزا محمود اف با تأکید بر ضرورت افزایش ظرفیت ترانزیتی دو کشور تصریح کرد: ظرفیت جابه‌جایی کالا بین دو کشور هم‌اکنون تا ۳ هزار وسیله نقلیه است که طبق بررسی‌ها می‌تواند تا ۲۴ هزار وسیله نقلیه گسترش یابد که ضرورت دارد شرایط مناسب همکاری برای شرکت‌های بزرگ حمل‌ونقل دو کشور برای رسیدن به این هدف ایجاد شود.
وی با اشاره به توانمندی‌های ایران در حوزه انرژی گفت: در بازدید از شرکت‌های بزرگ ایرانی پیشرفت بالای صنعتی ایران قابل توجه بود و به‌دنبال آن هستیم تا از فناوری‌های بزرگ صنعت نفت، ‌پتروشیمی، غذایی و صنعتی ایران در ازبکستان استفاده کنیم.

 

 

 

 

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر