/
۱۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
طی هشتمین سفر رئیس‌جمهوری به استان خوزستان

وزیر نفت از روند گام دوم توسعه میدان مشترک یاران بازدید کرد

وزیر نفت در جریان هشتمین سفر رئیس‌جمهوری به استان خوزستان طی فعالیت دولت سیزدهم، از روند عملیات اجرایی گام دوم توسعه میدان یاران بازدید کرد و در جریان تازه‌ترین پیشرفت‌ها قرار گرفت.
کد خبر : ۶۰۱۶۸

 نبض نفت - جواد اوجی امروز (جمعه، ۱۸ اسفندماه) طی سفر یک‌ روزه سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری به استان خوزستان برای بهره‌برداری رسمی از پروژه توسعه میدان‌های سپهر و جفیر،  به همراه محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از روند عملیات اجرایی گام دوم توسعه میدان یاران بازدید کرد و از نزدیک در جریان تازه‌ترین تحولات و پیشرفت‌ها در این طرح توسعه‌ای صنعت نفت قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این بازدید ضمن تشریح وضع توسعه میدان‌های غرب کارون برای وزیر نفت، گفت: همه میدان‌های مشترک غرب کارون تولیدی هستند و طرح توسعه تکمیلی دارند.
خجسته‌مهر همچنین تصریح کرد: چشم‌انداز تولید در غرب کارون روزانه یک میلیون بشکه است، ما منتظر خارجی ها نماندیم، بسیاری از شرکت‌های خارجی برای توسعه میدان‌های مشترک مسئله تحریم را مطرح می‌کردند اما امروز متخصصان ایرانی کار را در دست گرفته‌اند.
به‌دنبال تکمیل عملیات اجرایی گام دوم توسعه میدان نفتی یاران که در هفته دولت سال ۱۴۰۱ آغاز شد، برداشت نفت از این میدان به ۳۶ هزار بشکه در روز خواهد رسید.
توسعه گام نخست میدان مشترک یاران در دو بخش شمالی و جنوبی پیش‌تر تکمیل شده و برداشت از این میدان حدود ۲۰ هزار بشکه نفت در روز و ۴۵ درصد آن با پمپ‌های درون‌چاهی است.
مرحله دوم توسعه میدان مشترک یاران در دو بخش شمالی و جنوبی در قالب الگوی قراردادهای بالادست صنعت نفت ایران با مشارکت شرکت‌های ملی نفت ایران و توسعه نفت و گاز پرشیا انجام خواهد شد.
قرارداد گام دوم طرح توسعه میدان مشترک یاران ۱۰ ساله و طرف قرارداد آن شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا است. ارزش این طرح ۲۲۷ میلیون دلار است و قرار است در طول مدت قرارداد ۳۹.۵ میلیون بشکه نفت اضافی از این میدان تولید شود.
 ذخیره نفت خام در جای میدان یاران ۱.۷ میلیارد بشکه برآورد شده است و با اجرای این مرحله از توسعه، انتظار می‌رود ضریب بازیافت از میانگین ۴ درصد عمومی به ۷.۳ درصد و مجموع تولید در این میدان نفتی به حداکثر ۳۶ هزار بشکه در روز برسد.
در طول مدت قرارداد اجرای گام دوم طرح توسعه میدان نفتی یاران، تولید تجمعی اضافی حدود ۴۰ میلیون بشکه نفت خام خواهد بود.
برای نخستین بار در میدان نفتی یاران از پمپ‌های درون‌چاهی استفاده شده  است و از یکی از فناوری‌های نو ازدیاد برداشت نفت (IOR) و افزایش ضریب بازیافت نفت (EOR) نیز به‌عنوان یکی از فناوری‌های پیشرفته بهبود و ازدیاد برداشت به‌صورت پایلوت استفاده خواهد شد.
رقم کل سرمایه‌گذاری برای توسعه میدان نفتی یاران ۴۰۰ میلیون دلار شامل ۲۲۷ میلیون دلار هزینه مستقیم، ۶۰ میلیون دلار هزینه غیرمستقیم و ۱۱۳ میلیون دلار هزینه تولید پیش‌بینی شده، اعلام شده است.

 

 

 

 

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر