/
۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
گام بلند وزارت نفت در اجرای طرح راهبردی صنعت نفت

قراردادهای طرح ملی فشارافزایی میدان مشترک پارس جنوبی امضا می‌شوند

قراردادهای مربوط به طرح ملی فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران روز یکشنبه (۲۰ اسفندماه) امضا می‌شوند.
کد خبر : ۶۰۲۱۵

 نبض نفت - طرح فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی به‌دلیل تأثیر قابل‌توجه بر تأمین گاز و میعانات گازی مورد نیاز کشور، اکنون یکی از مهم‌ترین طرح‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران است.
با توجه به اهمیت و فوریت اجرای این طرح، استفاده حداکثری از توان تخصصی، مدیریتی و زیرساختی کشور در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.
با توجه به تجارب موفق متخصصان ایرانی در اجرای فازهای مختلف میدان مشترک گازی پارس جنوبی، مقرر شد چهار پیمانکار فعال در توسعه میدان‌های نفت و گاز کشور شامل شرکت‌های پتروپارس، اویک، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) و مپنا اجرای این طرح را عهده‌دار شوند، به‌گونه‌ای که کل طرح به چهار بخش تقسیم شده و هر بخش از سوی یکی از این پیمانکاران اصلی اجرا می‌شود.
مهندسی مفهومی طرح فشارافزایی میدان گازی مشترک پارس جنوبی انجام شده و هم‌اکنون شرکت مشاور در حال تکمیل مرحله مهندسی پایه مقدماتی و پیشرفته این طرح است.
براساس طراحی و مطالعات مهندسی، این طرح در قالب احداث سکوهای فشارافزایی در خلیج فارس انجام می‌شود.
با اجرای طرح یادشده با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری، مقدار افزایش برداشت گاز و میعانات گازی به‌ترتیب ۹۰ تریلیون فوت مکعب (TCF) و ۲ میلیارد بشکه خواهد شد که در نتیجه حدود ۹۰۰ میلیارد دلار برای کشور درآمد به همراه خواهد داشت.

 

 

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر