/
۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۹

صادرات نفت روسیه افزایش می‌یابد

وزارت انرژی روسیه اعلام کرد که در پی عملیات تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی نشده در پالایشگاه‌ها، صادرات نفت این کشور افزایش می‌یابد.
کد خبر : ۶۰۳۲۱

به گزارش  نبض نفت به نقل از خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری‌های اینترفکس و تاس روسیه، وزارت انرژی روسیه اعلام کرد که انتظار دارد صادرات نفت خام این کشور  در پی تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی نشده در پالایشگاه‌ها افزایش یابد.
پاول سوروکین، معاون اول وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه شرایط پایدار است، اما تولید در پالایشگاه‌ها کمتر خواهد بود، گفت: نگرانی در درباره عرضه سوخت در بازار داخلی وجود ندارد.
روسیه از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون چند بار در پالایشگاه‌های خود به دلیل نقص فنی و حمله‌های پهپادی اوکراین شاهد توقف فعالیت‌ها بوده است.
اوکراین  روز چهارشنبه (۲۳ اسفندماه) در دومین روز از حمله‌های پهپادهای سنگین به پالایشگاه‌های نفت روسیه حمله کرد و باعث آتش‌سوزی در پالایشگاهی متعلق به شرکت روس‌نفت شد.
روسیه، دومین صادرکننده بزرگ نفت خام جهان پس از عربستان سعودی، پیش از این ممنوعیت صادرات بنزین را به مدت ۶ ماه از یکم مارس به‌منظور تثبیت قیمت‌های فرآورده در داخل اعمال کرده بود.
قیمت بنزین داخلی برای رانندگان و کشاورزان بزرگترین صادرکننده گندم در جهان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۵ تا ۱۷ مارس سال  ۲۰۲۴ میلادی حساس است.
روسیه و اوکراین زیرساخت‌های انرژی یکدیگر را طی تنش‌های دو ساله بین مسکو و کی‌یف که هیچ نشانه‌ای از توقف ندارد، برای مختل کردن خطوط تدارکاتشان هدف قرار داده‌اند.
صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی تاکنون منبع اصلی صادرات روسیه و درآمدهای ارزی برای اقتصاد یک تریلیون و ۹۰۰ میلیارد دلاری این کشور است.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر