/
۱۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۷

واردات نفت خام آسیا افزایش می‌یابد

شرکت تحقیقات نفتی ال‌اس‌ئی‌جی پیش‌بینی کرد که واردات نفت خام آسیا به بالاترین سطح در ۱۰ ماه اخیر افزایش یابد.
کد خبر : ۶۰۴۸۴

به گزارش نبض نفت به نقل از  خبرگزاری رویترز، داده‌های گردآوری‌شده شرکت تحقیقات نفتی ال‌اس‌ئی‌جی نشان داد که با افزایش واردات نفت خام چین و هند از روسیه، واردات نفت خام آسیا به بالاترین سطح در ۱۰ ماه اخیر برسد؛ هر چند، رشد واردات ممکن است به‌دلیل برنامه‌های مربوط به اجرای عملیات تعمیر و نگهداری و افزایش قیمت‌های نفت ادامه پیدا نکند.
بر اساس داده‌های این شرکت، پیش‌بینی می‌شود که بزرگترین منطقه واردکننده نفت جهان در ماه مارس ۲۷ میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه نفت خام در روز وارد کند که در مقایسه با ورادات روزانه ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای این منطقه در ماه فوریه و ۲۷ میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه‌ای در ماه ژانویه افزایش خواهد داشت.
بخش عمده واردات نفت خام آسیا در ماه مارس پیش از افزایش کنونی قیمت‌ها مقرر شده است. قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در ماه دسامبر به پایین‌ترین سطح شش ماهه رسیده بود اما اوایل ماه فوریه با قیمتی بالاتر از ۸۰ دلار برای هر بشکه معامله ‌شد.
افزایش واردات نفت خام آسیا به‌دلیل واردات چین، بزرگترین خریدار نفت خام جهان، بوده است و پیش‌بینی می‌شود در ماه مارس ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام وارد کند که نسبت به واردات روزانه ۱۱ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه‌ای در ماه فوریه و ۱۰ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه‌ای در ماه ژانویه افزایش داشته است.
هند نیز در حال افزایش تقاضا است و انتظار می‌رود واردات نفت خام این کشور به ۴ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه در روز برسد که نسبت به ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه نفت خام واردشده روزانه هند در ماه فوریه و واردات ۵ میلیون و ۶۰ هزار بشکه‌ای در ماه ژانویه افزایش داشته است.
احتمال افزایش توان پالایشگاه‌های چین برای بالا بردن ذخیره‌سازی تا پیش از آغاز فصل اجرای عملیات تعمیر و نگهداری که معمولاً از اواخر ماه مارس تا اوایل ماه ژوئن ادامه دارد، واردات چین را افزایش داده است.
بر اساس داده‌های این شرکت، ۸۰۰ هزار بشکه از ظرفیت پالایش روزانه این کشور ممکن است در این مقطع زمانی کاهش یابد. در این صورت، احتمال تعدیل واردات نفت خام چین در طول فصل تعمیر و نگهداری افزایش می‌یابد؛ هر چند این اتفاق به این بستگی دارد که نشانه‌های آزمایشی بهبود اقتصادی در دومین اقتصاد بزرگ جهان همچنان ظاهر شود و شتاب بگیرد.
شایان ذکر است که واردات قابل‌توجه نفت خام چین در سه ماهه نخست سال جاری و در زمانی صورت گرفت که قیمت جهانی نفت پایین‌تر از سطح کنونی بود.
محموله‌های وارداتی سه ماهه نخست تا حد زیادی در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی تهیه شده است.
بهای معامله‌های آتی نفت خام شاخص برنت دریای شمال در تاریخ ۱۳ دسامبر (چهارشنبه، ۲۲ آذرماه ۱۴۰۲) به ۷۲ دلار و ۲۹ سنت برای هر بشکه کاهش یافت که پایین‌ترین قیمت از ماه ژوئن یعنی زمان اوج قیمت نفت به‌شمار می‌رود.
این احتمال وجود دارد که پالایشگاه‌های چین با توجه به قیمت‌های بالاتر نفت در هفته‌های اخیر، واردات خود را کاهش دهند و به سمت ذخیره‌سازی بیشتر روی آورند. چین در دو ماه نخست سال ۲۰۲۴ ذخیره‌سازی خود را افزایش داد و هم‌اکنون نفت خام موجود این کشور ۵۷۰ هزار بشکه در روز از ظرفیت پالایشگاهی آن فراتر رفته است.
همچنین پالایشگاه‌های چینی به حمایت از نفت خام روسیه ادامه داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که واردات نفت خام روسیه از طریق دریا و خط لوله در ماه مارس ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه در روز باشد که از واردات روزانه ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار بشکه‌ای این کشور بیشتر است.
واردات نفت خام چین از عربستان سعودی نیز ممکن است در ماه مارس بدون تغییر و یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز باشد.
در همین حال، هند در ماه مارس واردات نفت خام روسیه را با خرید یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد که بالاترین مقدار در هشت ماه گذشته به‌شمار می‌رود و نسبت به واردات روزانه یک میلیون و ۳۶۰ هزار بشکه‌ای این کشور در ماه فوریه بیشتر است.


مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر