/
۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۵

تکذیب نشت نفت در میدان کاشاگان قزاقستان

مجری طرح برداشت نفت از میدان کاشاگان قزاقستان نشت نفت در این میدان بزرگ فراساحلی را تکذیب کرد.
کد خبر : ۶۰۵۱۷

به گزارش نبض نفت به نقل از  خبرگزاری رویترز، مجری طرح برداشت از میدان فراساحلی کاشاگان قزاقستان روز سه‌شنبه (۱۴ فروردین‌ماه) با رد گزارش‌هایی مبنی بر نشت نفت در نزدیکی این میدان، اعلام کرد تأسیسات این میدان نفتی مانند همیشه در حال فعالیت هستند.
گلوبس، سازمان زیست‌محیطی این کشور آسیای مرکزی، اوایل روز سه‌شنبه اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای نشت بزرگ نفت در شمال دریای خزر در نزدیکی میدان کاشاگان را ثبت کرده است.
گالینا چرنوا، مدیر سازمان گلوبس، با استناد به تصاویری از ماهواره سنتینل-1A اروپا، در حساب فیس‌بوک خود نوشت: لکه‌ای به مساحت حدود ۷ کیلومتر مربع (۲.۷ مایل مربع) ایجاد شده است.
اما کنسرسیوم عملیات شمال خزر (NCOC) که بخش عمده سهام آن متعلق به شرکت‌های نفتی غربی است و اجرای این میدان نفتی را به‌عهده دارد، گفت این تصاویر ماهواره‌ای پدیده‌های طبیعی و متفاوتی را نشان می‌دهند و در تصاویر بعدی از همان مکان مورد غیرعادی مشاهده نشده است.
این شرکت همچنین اعلام کرد که این منطقه را بررسی کرده و هیچ‌گونه نابسامانی در آن نیافته است.
توسعه میدان کاشاگان، یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های نفتی قزاقستان، به‌عهده کنسرسیوم شرکت عملیات شمال خزر و متشکل از شرکت‌های شل، انی، توتال‌انرژی و اکسون موبیل است.
اداره زیست‌بوم منطقه آتیرائو قزاقستان که هم‌مرز با دریای خزر است نیز اعلام کرد از محل تولید نفت بازرسی و نمونه‌برداری خواهد کرد.


 

 

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر