/
۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۵

بهره برداری یکی از بزرگترین سامانه های خورشیدی انشعابی استان تهران

در راستای اهداف توسعه پایدار، یکی از بزرگترین سامانه های خورشیدی انشعابی استان تهران با ظرفیت ۲۰۰ کیلووات در شهر مارلیک با حضور مسئولان ساتبا به بهره برداری رسید.
کد خبر : ۶۱۰۳۸

به گزارش نبض نفت به نقل از  روابط عمومی ساتبا، یکی از بزرگترین سامانه های خورشیدی انشعابی استان تهران در وسعت ۲۲۰۰ مترمربع بر روی پشت بام مجموعه فروشگاهی با ظرفیت تولید سالانه ۳۶۲ هزار کیلووات ساعت در شهر مارلیک به بهره برداری رسید؛ ساخت این سامانه خورشیدی چهار ماه به طول انجامیده است.
سرمایه گذاری صورت گرفته برای ساخت این سامانه خورشیدی در قالب مدل قرارداد خرید تضمینی برق با ساتبا و بر اساس ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی با سقف قراردادهای نیروگاه های انشعابی به ظرفیت 200 کیلووات صورت گرفته است.
برق تولیدی این نیروگاه ۲۰۰ کیلوواتی، معادل تامین برق ۷۵ واحد مسکونی در طول یک سال است؛ با تولید برق این سامانه خورشیدی از انتشار سه میلیون و ۴۰۰ هزار کیلوگرم گاز دی اکسید کربن جلوگیری می شود. همچنین تولید سالانه برق این سامانه، معادل کاشت ۱۳۶ هزار درخت در سال است.
پیمان تقی پور، نماینده ساتبا در مراسم افتتاح سامانه خورشیدی 200 کیلوواتی استان تهران ضمن تشریح اهمیت توسعه ظرفیت های تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: کشورهای پیشرو براساس برنامه کاری شان مقرر کرده اند تا سال 2050 به صورت 100 درصد از انرژی های تجدیدپذیر برای تامین انرژی الکتریکی، سرمایشی، گرمایشی و بخش حمل و نقل از منابع تجدیدپذیر استفاده کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: از آنجا که درآمد ایران به صورت گسترده از منابع نفتی حاصل می شود، باید از هم اینک به صورت راهبردی و ویژه نسبت به توسعه انرژی های تجدیدپذیر اقدام شود چرا که علاوه بر مزایای زیست محیطی توسعه صنعت تجدیدپذیر در کشور، جایگرین مناسبی برای افزایش درآمدهای صادراتی ایران خواهد بود.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر