/
۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۷

افتتاح نیروگاه 6 مگاواتی رفسنجان با بهره گیری از امکانات داخلی کشور

نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 6 مگاوات در منطقه صفائیه در شهرستان رفسنجان استان کرمان با حضور دکتر محمود کمانی، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق(ساتبا)به بهره برداری رسید.
کد خبر : ۶۱۲۹۶

به گزارش  نبض نفت به نقل از ساتبا، نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۶مگاوات در دو فاز ۳ مگاوات و میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی به ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان با طراحی مهندسی داخلی در شهرستان رفسنجان استان کرمان با حضور دکتر محمود کمانی، معاون وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
این پروژه در مساحت بیش از ۱۲ هکتار با استفاده از ظرفیت مدل احداث نیروگاه از محل ماده ۶۱ اصلاح الگوی مصرف که از سوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق(ساتبا) تدوین شده، در سال ۱۴۰۱ آغاز شده و برای بیش از ۴۳ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده است همچنین بهره برداری از این نیروگاه، سالانه از انتشار ۸۲۰۰ تن دی اکسید کربن جلوگیری کرده و سبب صرفه جویی در مصرف سوخت، معادل بیش از ۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و صرفه جویی در مصرف آب به میزان ۲۶۰۰ مترمکعب می شود.
در مراسم افتتاح این پروژه دکتر محمود کمانی، رئیس سازمان ساتبا اظهار کرد:پیش از آغاز این پروژه، مجری طرح که از نیروگاه داران تجدیدپذیر بود وعده دادکه در صورت پرداخت شدن بدهی هایش از سوی ساتبا، ساخت نیروگاه ۶ مگاواتی طاها را به سرانجام برساند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ساتبا با منابع موجود تلاش کرد بدهی های باقیمانده پیشین نیروگاه دار را پرداخت کند و حال در نقطه ای ایستاده ایم که مجری طرح وفای به عهد کرده و نیروگاه ۶ مگاواتی را در زمان وعده داده شده به بهره برداری رسانده است.
مرتضی شانی، مجری پروژه در مراسم افتتاح، از پشتیبانی سازمان ساتبا، بخصوص در فاز اول این طرح، قدردانی و اظهار کرد و عنوان کرد، ساتبا کمک بسیاری در افتتاح به موقع این پروژه داشته است.
وی اضافه کرد: فاز دوم این پروژه با بهره گیری از امکانات داخلی طراحی و اجرا شده است و در اجرای این پروژه پارامترهای فنی تاثیرگذار در عملکرد نیروگاه های خورشیدی با دقت لازم انتخاب شده است.
لازم به ذکر است، تاکنون نیروگاه های تجدیدپذیر در قالب ۲۱ ساختگاه به ظرفیت ۱۳۵.۶ مگاوات در استان کرمان به بهره برداری رسیده و ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر در ۱۳۶ ساختگاه به ظرفیت ۲۰۲۷.۵ مگاوات در این استان در حال اجراست.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر