/
۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۳

واردات نفت خام آسیا در ماه مه به بالاترین سطح در ۱۲ ماه اخیر رسید

داده‌های شرکت تحقیقات نفت ال‌اس‌ئی‌جی نشان داد واردات نفت خام آسیا در ماه مه به بالاترین سطح در یک سال اخیر رسید.
کد خبر : ۶۱۵۳۱

به گزارش  نبض نفت به نقل از خبرگزاری رویترز، داده‌های شرکت ال‌اس‌ئی‌جی نشان داد به‌دنبال افزایش و ثبت حدنصاب تازه در خرید نفت خام هند، دومین خریدار بزرگ منطقه، واردات نفت خام آسیا در ماه مه به بالاترین سطح در ۱۲ ماه اخیر رسید.
بر اساس داده‌های این شرکت، پیش‌بینی می‌شود واردات بزرگترین منطقه واردکننده نفت خام جهان از ۲۶ میلیون ۸۹۰ هزار بشکه در روز در ماه آوریل به ۲۷ میلیون و ۸۱۰ هزار بشکه در روز در ماه مه افزایش یابد.
بخش عمده افزایش ۹۲۰ هزار بشکه‌ای واردات روزانه نفت خام آسیا نسبت به ماه گذشته به‌دلیل رشد واردات هند است. پیش‌بینی می‌شود واردات نفت خام هند در ماه مه با ۷۱۰ هزار بشکه افزایش نسبت به ماه آوریل به بالاترین سطح خود یعنی ۵ میلیون ۲۶۰ هزار بشکه در روز برسد. هند در ماه آوریل ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه نفت در روز وارد کرده بود.
برخلاف افزایش قدرت خرید هند، واردات چین، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان، به روند کاهشی خود ادامه داد، به طوری که واردات این کشور در ماه مه ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار بشکه در روز در نظر گرفته شده بود که نسبت به واردات روزانه ۱۰ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه‌ای نفت خام چین در ماه آوریل کاهش یافته و کمترین مقدار روزانه از ماه ژانویه تاکنون است.
کره جنوبی و ژاپن که به‌ترتیب سومین و چهارمین واردکننده بزرگ نفت خام آسیا به‌شمار می‌روند، در ماه مه در همان سطح ماه آوریل نفت وارد کردند. واردات روزانه نفت خام کره جنوبی از ۲ میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه در ماه آوریل به ۲ میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه در ماه مه کاهش یافت، این در حالی است که واردات نفت خام ژاپن از ۲ میلیون و ۳۱۰ هزار بشکه در ماه آوریل به ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت.
واردات نفت خام آسیا در ماه مه نسبت به مدت مشابه پارسال اندکی کاهش داشته است. این قاره در ماه مه سال ۲۰۲۳ به‌طورمیانگین ۲۸ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه در روز نفت وارد کرده بود.
بر اساس داده‌های شرکت ال‌اس‌ئی‌جی، واردات نفت خام آسیا در پنج ماه نخست سال جاری به‌طور میانگین ۲۷ میلیون و ۱۹۰ هزار بشکه در روز بود که نسبت به واردات ۲۷ میلیون و ۹۰ هزار بشکه‌ای واردات روزانه این قاره در مدت مشابه سال ۲۰۲۳ اندکی افزایش داشته است.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر