/
۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۲

گزیده‌های نفتی هفته

خبرهای مربوط به بهره‌برداری پروژه‌های گازرسانی در سیستان‌وبلوچستان و پنج ایستگاه تقویت فشار گاز و برگزاری نشست‌های اوپک و اوپک‌پلاس را در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.
کد خبر : ۶۱۶۲۱

 نبض نفت - بهره‌برداری پروژه‌های راهبردی و کلان صنعت گاز در سیستان‌وبلوچستان: وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران در سال‌های اخیر با هدف تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و توجه به مناطق کم‌برخوردار کشور، پروژه‌های گازرسانی به سیستان‌وبلوچستان را شتاب دادند، به‌طوری که اکنون در آستانه سه سالگی دولت سیزدهم، گازرسانی به ۹ شهر و ۱۳۰ روستای این استان با حدود هزار میلیارد تومان اعتبار، تکمیل شد و این هفته در سفر جواد اوجی، وزیر نفت به شهر زاهدان، با دستور محمد مخبر، سرپرست ریاست‌جمهوری به‌صورت ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسمی رسیدند که بهره‌مندی ۷۰ هزار خانوار را در پی داشته است.
پروژه خط انتقال گاز «ایرانشهر - مکران - چابهار و کنارک» با سرمایه‌گذاری ۴۲۰ میلیون دلار که گاز را به سواحل دریای عمان رساند و فاز نخست خط انتقال سربیشه - دشتک - نهبندان که با هدف تقویت شبکه گاز شرق کشور اجرایی شده است، از دیگر پروژه‌های راهبردی بهره‌برداری‌شده بودند.
راه‌اندازی رسمی ۵ ایستگاه تقویت فشار گاز: در این آیین همچنین ایستگاه‌های تقویت فشار گاز شهید باقری (خورموج)، برادران شهید هلیسائی (دوراهان)، شهید رفیعی‌راد (آرادان)، شهید سیف‌الاسلامی (نورآباد) و شهید شیروانی (پل کله) واقع در دیگر استان‌های کشور، با سرمایه‌گذاری ۲۹۴‌ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار با فرمان مخبر به‌صورت ویدئوکنفرانسی به بهره‌برداری رسمی رسیدند.
جواد اوجی، وزیر نفت در سخنانی با اشاره به بهره‌برداری از این سه پروژه کلان گازی در استان سیستان‌وبلوچستان و پنج ایستگاه تقویت فشار گاز در مجموع به ارزش ۳۶ هزار میلیارد تومان تأکید کرد: دغدغه رئیس‌جمهوری شهید، ایجاد انقلاب گازرسانی در سیستان‌وبلوچستان بود.
او همچنین از اجرای ۱۶۰ میلیارد تومان پروژه مسئولیت اجتماعی در این استان خبر داد.
وزیر نفت در ادامه برنامه‌های سفر یک‌روزه‌اش، به پارک علم و فناوری سیستان‌وبلوچستان رفت و ضمن گفت‌وگو با نمایندگانی از شرکت‌های دانش‌بنیان این استان، به معاونت امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت دستور داد ضمن شناخت توانمندی‌های این شرکت‌ها، با آنها همکاری کند.
بیمارستان فوق‌تخصصی ۱۹۰ تختخوابی پارس در شهر زاهدان نیز با حضور وزرای نفت و نیرو به‌عنوان نمایندگان دولت و جمعی از مسئولان استانی گشایش یافت.
برگزاری نشست‌های اوپک و اوپک‌پلاس: یکصدوهشتادوهشتین نشست عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و سی‌وهفتمین نشست وزیران نفت و انرژی ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) این هفته به‌صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شدند.
آغاز نشست وزیران نفت و انرژی عضو اوپک با یک دقیقه سکوت برای ابراز همدردی با دولت و ملت ایران و ادای احترام به شهید سیدابراهیم رئیسی از جمله موارد قابل توجه در این نشست بود.
اوجی نیز درباره نتایج این نشست‌ها اعلام کرد: پس از گفت‌وگوها و بررسی تحولات بازار نفت و گزارش‌ کارگروه نظارتی اوپک‌پلاس، وزیران نفت و انرژی این ائتلاف تصمیم گرفتند کاهش عرضه جمعی اعضای اوپک‌پلاس تا پایان سال ۲۰۲۵ میلادی ادامه یابد.
وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس هم با انتشار بیانیه‌ای در سی‌وهفتمین نشست خود با هدف بهبود ثبات بازار نفت بر تداوم توافق «بیانیه همکاری» تأکید کردند.
دیگر خبرها: خاموشی مشعل تأسیسات خشکی منطقه نفتی بهرگان پس از ۶۰ سال، امضای قرارداد «برداشت داده‌های لرزه‌نگاری سه‌بعدی اروند» و پیشرفت ۳۱ درصدی پتروپارس در پروژه پایانه ذخیره و حمل نفت خام خوزه در کشور ونزوئلا از دیگر خبرهای صنعت نفت در هفته جاری بودند.

 

 

 

 

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر