/
۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۳
مدیر کل دفتر پتانسیل سنجی ساتبا خبر داد:

توسعه نیروگاه های بادی در شرق کشور

مدیر کل دفتر پتانسیل سنجی و ارزیابی منابع انرژی های تجدیدپذیر ساتبا از توسعه نیروگاه های بادی در شرق کشور خبر داد.
کد خبر : ۶۱۶۲۶

مهندس میترا غلامی در گفت و گو با خبرنگار ساتبا، فرایند انتخاب مناطق مستعد برای تدوین اسناد برگزاری مناقصه عمومی ساخت نیروگاه های بادی در ایران را تشریح و خاطرنشان کرد: نخست با استفاده از اطلس های انرژی بادی ملی و بین المللی، محدوده های مستعد بر اساس مدل های هواشناسی و مدل های جریان سیال جداسازی می شوند، در ادامه با بررسی داده های بادسنجی موجود و داده های هواشناسی و ... این محدوده ها اعتبارسنجی شده اند و در نهایت پهنه های مشخصی برای بررسی شرایط اتصال به شبکه، زمین و محیط زیست تعیین شدند؛ همزمان با این امر، مذاکرات با برق های منطقه ای و توانیر در خصوص ظرفیت آزاد شبکه در این مناطق صورت گرفت و برق های منطقه ای، ساختگاه هایی را در مناطق مذکور متناسب با ظرفیت فابل قبول شبکه در نظر گرفتند که به تایید توانیر رسید.
وی از توسعه نیروگاه های بادی در شرق کشور خبر داد و تصریح کرد: ساختگاه های مندرج در مناقصه ساخت 1750 مگاوات نیروگاه های بادی، کانال های باد شرقی کشور را پوشش داده اند که در جوار کشور افغانستان قرار دارد؛ در اصل این باد ها از اختلاف ارتفاع بین دشت مرکزی ایران و ارتفاعات کشور افغانستان ناشی شده اند، لذا ساختگاه های مدنظر‌در سه استان خراسان رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان توزیع شده اند.
وی به سهم 3000 مگاواتی در توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر تا پایان برنامه هفتم توسعه اشاره و بیان کرد: با برنامه ریزی وزارت نیرو در دولت سیزدهم احداث ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان برنامه هفتم توسعه هدف گذاری شده که تولید برق از انرژی باد نقش ویژه‌ای در توسعه این ظرفیت دارد و سهم 3000 مگاواتی از برنامه توسعه را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر ظرفیت نیروگاه-های تجدیدپذیر احداث شده در کشور بالغ بر 1195 مگاوات بوده که سهم نیروگاههای بادی از این ظرفیت در سراسر کشور معادل 366.31 مگاوات است.
غلامی از برگزاری مناقصه عمومی برای مشخص شدن سرمایه گذاران متقاضی ساخت نیروگاه های بادی در آینده نزدیک خبر داد و تشریح کرد:در فاز اول توسعه 3000 مگاواتی نیروگاههای بادی ظرفیت 1750مگاوات در 30 ساختگاه در استان-های سیستان بلوچستان، خراسانهای رضوی و جنوبی در ظرفیت های10، 20، 50 و 100 مگاوات در مرحله برگزاری مناقصه از محل ماده 12 قانون رفع موانع تولید است که بازگشایی پاکات این مناقصه بزودی در ساتبا برگزار می شود.
وی در تشریح جزییات ساختگاه های درنظر گرفته شده در استان های دارای پتانسیل ساخت نیروگاه های بادی اظهار کرد: برای استان سیستان و بلوچستان 10 ساختگاه در میل نادر و رامشار به ظرفیت مجموع ۶۵۰ مگاوات، در استان خراسان رضوی ۱۳ ساختگاه با مجموع ظرفیت ۶۵۰ مگاوات در خواف و بشیرآباد و در خراسان جنوبی ۷ ساختگاه با مجموع ظرفیت ۴۵۰ مگاوات در سربیشه و کرچ در نظر گرفته شده است.
مدیر کل دفتر پتانسیل سنجی و ارزیابی منابع انرژی های تجدیدپذیر ساتبا اضافه کرد: برندگان مناقصه بعد از برنده شدن باید اقدامات لازم برای اخذ مجوزها و تملک زمین براساس شرایط و قوانین جاری کشور را به انجام برسانند.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر