/
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۶
مدیر کل دفتر سامانه های مقیاس کوچک ساتبا خبر داد

آماده سازی ساختگاه های دو شهرک تخصصی خورشیدی برای واگذاری به سرمایه گذاران

مدیر کل دفتر سامانه های مقیاس کوچک ساتبا از آماده سازی ساختگاه های دو شهرک تخصصی انرژی خورشیدی راین در استان کرمان و خوسف در خراسان جنوبی برای واگذاری به سرمایه گذاران خبر داد و گفت: فراخوان عمومی واگذاری این ساختگاه ها در آغاز تیر ماه سال جاری اطلاع رسانی خواهد شد.
کد خبر : ۶۱۶۸۲

جعفر محمدنژاد در گفت و گو با خبرنگار ساتبا اظهار کرد: ساتبا با هماهنگی استانداری‌ها و مشارکت شرکت شهرک‌های صنعتی و شرکت‌های برق استانی، سیاست ایجاد حداقل یک شهرک تخصصی انرژی خورشیدی را در هر استان دنبال می‌کند. وی به وظایف ساتبا درخصوص سیاست‌گذاری و پیگیری برای تسهیل در ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر، اشاره و عنوان کرد: هدف از ایجاد شهرک‌های خورشیدی، توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و تولید برق از منابع پاک و برق پایدار با هماهنگی نهادهای ذیربط به منظور کاهش بروکراسی‌های اداری و اخذ مجوزهای لازم در مدت زمان کوتاه بوده و سرمایه‌گذاران و متقاضیان بلافاصله پس از دریافت زمین می‌توانند نسبت به احداث نیروگاه اقدام کنند. بر این اساس ساتبا با هماهنگی استانداری‌ها و مشارکت شرکت شهرک‌های صنعتی استانی و شرکت‌های برق منطقه ای و توزیع نیروی برق مربوطه، ایجاد حداقل یک شهرک تخصصی انرژی خورشیدی را به ظرفیت میانگین 10 مگاوات در هر یک از استان‌های کشور برنامه‌ریزی کرده است.
محمدنژاد، مدل های متنوع و متفاوت سرمایه گذاری در شهرک های خورشیدی را برشمرد و اظهار کرد: متقاضیان می توانند در قالب مدل های متنوع مانند تهاتر انرژی صنایع، احداث نیروگاه از محل ماده 61 اصلاح الگوی مصرف (انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر) و یا احداث نیروگاه برای عرضه در تابلوی سبز بورس انرژی اقدام به سرمایه گذاری کنند.
وی با اشاره به مزایای ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر در شهرک های خورشیدی عنوان کرد: با توجه به اینکه صنایع با دیماند مصرفی بالاتر از یک مگاوات بر اساس ماده 16 قانون جهش تولید دانش بنیان ملزم به تامین بخشی از برق مصرفی خود از طریق احداث نیروگاه تجدیدپذیر شده اند، بنابراین ایجاد شهرک‌های تخصصی خورشیدی امکان ایجاد سریع نیروگاه برای متقاضیان صنعتی را فراهم خواهد کرد.
مدیر کل دفتر سامانه های مقیاس کوچک ساتبا خاطرنشان کرد: بر اساس ابلاغیه شرکت مادر تخصصی توانیر، چنانچه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی بتوانند با احداث این نیروگاه‌ها ۳۵ درصد مصرف پیشینه بار صنایع و شهرک‌های صنعتی خود را تامین کنند از محدودیت اعمال بار خارج می‌شوند. وی یادآور شد: با توجه به رشد صنعت و افزایش نیاز برق در سال های اخیر، شهرک‌های خورشیدی در جوار شهرک‌های صنعتی با هدف تامین برق پایدار ایجاد می شوند و از این طریق بخش قابل توجهی از محدودیت‌های تامین برق صنایع در زمان پیک شبکه رفع خواهد شد.
محمد نژاد از آماده سازی ساختگاه های دو شهرک تخصصی انرژی خورشیدی راین در استان کرمان و خوسف در خراسان جنوبی برای واگذاری به سرمایه گذاران خبر داد و گفت: فراخوان عمومی واگذاری این ساختگاه ها در آغاز تیر ماه سال جاری اطلاع رسانی خواهد شد.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر