/
۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۱
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد

پتروشیمی‌ها با تخصیص ۴۰ درصد از درآمد به توسعه از تخفیف ۵ درصدی خوراک بهره‌مند می‌شوند

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: براساس برنامه هفتم توسعه مجتمع‌های پتروشیمی که می‌خواهند از پنج درصد تخفیف خوراک بهره‌مند شوند باید ۴۰ درصد از درآمد خود را به توسعه صنعت پتروشیمی تخصیص دهند.
کد خبر : ۶۰۱۵۹

 نبض نفت - مرتضی شاهمیرزایی امروز (پنجشنبه، ۱۷ اسفندماه) در نخستین همایش ملی توسعه آینده‌نگری در صنعت پتروشیمی در محل دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه نگاه به آینده بدون تکیه و عبرت از گذشته و بررسی وضع موجود ممکن نیست، اظهار کرد: شهیدان هویت ایرانی خود را حفظ کردند و به غرب تکیه نکردند؛ متکی بودن به غرب هویت صنعتی و فرهنگی کشور را نابود می‌کند.
وی با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی جوانان کنترل صنعت نفت را به‌ دست گرفتند و این صنعت دچار اختلال نشد، گفت: صنعت پتروشیمی هرچه دارد را مدیون انقلاب اسلامی است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه کلنگ نخستین مجتمع پتروشیمی کشور ۶۵ سال پیش زده شد، افزود: از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۵۷ با وجود اینکه ذخایر هیدروکربوری سرشاری که داشتیم و تحریم و جنگ وجود نداشت، اما فقط ۶ مجتمع پتروشیمی تأسیس شد.
شاهمیرزایی با بیان اینکه در زمان طاغوت تولید صنعت پتروشیمی در ۶ مجتمع خلاصه می‌شد، گفت: کشورهای غربی با وجود فرش قرمزی که برای آنها پهن شده بود، نمی‌خواستند ارزش‌افزوده، اشتغال و تکامل عقلی در کشور به وجود آید.
وی با اشاره به اینکه این رویکرد که تا زمانی که با غربی‌ها همکاری نکنیم کار پیش نمی‌رود، بسیار غلط است، افزود: تفکر یخ‌زده که باید هم‌رنگ اروپا و آمریکا شویم هنوز در کشور وجود دارد و باید از آن فاصله بگیریم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: چرا با وجود اینکه از کشف نخستین چاه ۱۱۳ سال می‌گذرد، اکنون در حوزه کاتالیست وابستگی داریم!
شاهمیرزایی ادامه داد: با وجود ۸ سال جنگ تحمیلی، بیشترین نوآوری را در صنعت پتروشیمی داشته‌ایم و به تولید این صنعت نسبت به پیش از انقلاب اسلامی چند برابر شده است، صنعت پتروشیمی یک صنعت فوق‌تخصصی است و در هر مجتمع فرآیندهای تولید متفاوت است.
وی با اشاره به اینکه تا پایان دولت سیزدهم حوزه کاتالیست به طور کامل بومی می‌شود، افزود: تا چهار سال آینده می‌توانیم همه تجهیزات صنعت نفت را از تولیدکنندگان داخلی تأمین کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در تأمین دانش‌فنی چالش‌هایی داریم، اظهار کرد: آمادگی کامل برای انتقال دانش‌فنی از دیگر کشورها در صنعت پتروشیمی وجود دارد.
شاهمیرزایی با بیان اینکه هم‌اکنون ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیش از ۹۲ میلیون تن در ۷۵ مجتمع است، گفت: چشم‌انداز صنعت پتروشیمی دستیابی به دانش‌فنی همه محصولات شناسنامه‌دار این صنعت است که در کشورهای دیگر تولید می‌شود.
وی اظهار کرد: براساس برنامه هفته توسعه مجتمع‌های پتروشیمی که می‌خواهند از پنج درصد تخفیف خوراک بهره‌مند شوند، ۴۰ درصد از درآمد خود را به توسعه صنعت پتروشیمی تخصیص دهند.

 

 

 

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر