/
۱۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰

۱۴۰۲؛ سال پربار وزارت نفت در اجرای اجتماعی‌ترین مسئولیت‌ها

سالی که گذشت برای مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی در مناطق نفت‌خیز، بسیار پرکار بود و این مدیریت به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران توانست یک هزار و ۸۸۴ پروژه مسئولیت اجتماعی را با اعتبار ۲۹ هزار و ۳۷۳ میلیارد ریال تکمیل کند.
کد خبر : ۶۰۴۸۲

نبض نفت -  مسئولیت اجتماعی را می‌توان متر و معیار و چارچوبی دانست که سازمان‌ها، نهادها و افراد به‌ موازات فعالیت خود، در رابطه با مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، محیط زیستی و همه جنبه‌های زیست انسانی واکنش نشان می‌دهند، یا آغازکننده فعالیت‌هایی هستند که به سود جامعه است.
از آنجا که شرکت‌های نفتی به‌ویژه در کشور ما، نقشی کلیدی در رونق اقتصادی و حفظ جایگاه بین‌المللی دارند، مطابق قانون مقرر شد صنعت نفت، بخشی از مبلغ سرمایه‌گذاری هر پروژه را به طرح‌های توسعه‌ای عام‌المنفعه و برای کمک ﺑﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻋﻤﺮﺍﻥ ﻭ ﺁﺑﺎﺩﺍنی ﺟﻮﺍﻣﻊ محلی به‌ویژه مناطق نفت‌خیز و گازخیز اختصاص دهد که این موضوع در وزارت نفت دولت سیزدهم بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفت.
ابلاغ نظام‌نامه مسئولیت اجتماعی صنعت نفت دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۲
درجه اهمیت و حساسیت وزارت نفت دولت سیزدهم در اجرای کارهای عام‌المنفعه را آنجا می‌توان درک کرد که نظام‌نامه مسئولیت اجتماعی در فرایندی چندماهه با همفکری و مشارکت خبرگان دانشگاهی، صنعت نفت، مشاوران اجتماعی چهار شرکت اصلی، همچنین بازخورد دریافتی از شرکت‌های عملیاتی تدوین و فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲ ابلاغ شد.
این نظام‌نامه با تأکید بر مسائل اساسی اولویت‌دار صنعت نفت در زمینه مسئولیت اجتماعی نظیر زنجیره تأمین تدارکات محلی به‌منظور اشتغال‌زایی و معیشت پایدار محلی، توانمندسازی ساکنان جوامع محلی پیرامون، بهره‌گیری از ظرفیت سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد)، مشارکت در حفاظت از محیط زیست، ترویج مصرف بهینه منابع و انرژی و بهبود شرایط کار و زندگی کارکنان به‌عنوان نقشه راه مسئولیت اجتماعی صنعت نفت از سوی وزیر ابلاغ شد.
از اعتبار ۲۹ هزار و ۳۷۳ میلیارد ریال تا تکمیل شدن یک هزار و ۸۸۴ پروژه مسئولیت اجتماعی در ۱۴۰۲
اختصاص اعتبار به کارهای عام‌المنفعه مسئولیتی است که وزارت نفت دولت سیزدهم از زمان آغاز به‌کار آن را در رأس قرار داده و با نگاه عمل‌گرایانه به منصه ظهور رسانده است تا آنجا که از ابتدای سکانداری یعنی از شهریور ۱۴۰۰ تاکنون در مسیر توسعه پایدار و زدودن غبار فقر و محرومیت در مناطق نفت‌خیز و کمتر توسعه‌یافته، ۱۸۷ هزار و ۸۳۲ میلیارد ریال به پروژه‌های عام‌المنفعه اختصاص داده است تا یکه‌تازانه، عطر امید بیفشاند.
با اعتبار اختصاص‌یافته به پروژه‌های عمرانی، آموزشی، بهداشت و درمان، محیط زیست، مسکن و اشتغال‌زایی و در بخش‌های عمرانی و خدماتی در مناطق نفت و گازخیز کشور به‌ویژه استان‌های بوشهر و خوزستان، ۶ هزار و ۴۱۸ تکلیف اجتماعی در اولویت قرار داده که از این تعداد، ۳ هزار و ۱۳۲ پروژه با اعتبار ۴۴ هزار و ۵۴۴ میلیارد ریال تکمیل شده و ۳ هزار و ۲۸۶ پروژه با اعتبار ۱۴۳ هزار و ۲۸۸ میلیارد ریال در حال اجرا است.
صنعت نفت دولت سیزدهم سال ۱۴۰۲ را هم با ترافیکی از کارهای عام‌المنفعه آغاز کرد و موفق شد یک هزار و ۸۸۴ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۹ هزار و ۳۷۳ میلیارد ریال را تعیین تکلیف کند و به مرحله اجرا برساند.
کاهش آمار تصادف‌ها و تلفات انسانی با ایمن‌سازی ۱۱۴ نقطه حادثه‌خیز در مناطق نفتی و مشارکت در ۳۴۲ پروژه راه‌سازی با اعتباری بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد ریال در استان‌های خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کردستان، کرمانشاه، فارس و خراسان رضوی، مشارکت در ۳۲۹ طرح عام‌المنفعه بهداشتی در استان بوشهر و اختصاص اعتباری معادل ۱۵۳ میلیارد تومان به طرح‌های بهداشتی در استان خوزستان، پیشبرد اهداف توسعه‌ای آموزشی با یک هزار و ۱۵۵ تکلیف آموزشی تکمیل‌شده یا درحال اجرا، نمونه‌های بارز عملکرد بهینه وزارت نفت در اجرای کارهای عام‌المنفعه در ۱۴۰۲ است که نمره قبولی را در کارنامه این وزارتخانه گنجانده است.

 

 

 

 

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر