/
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۳
نماینده پیشین ایران در هیئت عامل اوپک:

رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ بر اثر دانش‌بنیان‌شدن صنعت نفت و گاز بود

نماینده پیشین ایران در هیئت عامل اوپک گفت: مجموعه‌ای از سیاست‌گذاری‌ها و دیپلماسی فعال انرژی ایران، در دستیابی کشور به رشد اقتصادی بالای کشور مؤثر بوده است. فروش نفت به مینی‌ریفاینری‌ها در شرق آسیا و سهام‌داری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی، ازجمله سیاست‌هایی است که به اجرا گذاشته شد.
کد خبر : ۶۰۹۹۷

 نبض نفت -  کارشناسان عوامل مختلفی را در دستیابی کشورمان به رشد اقتصادی مطلوب در سال ۱۴۰۲ مؤثر می‌دانند. از شواهد این‌طور برمی‌آید که صنایع نفت و گاز در این حوزه پیشرو بوده و بیشترین اثرگذاری را در رشد اقتصادی کشور داشته است.
کارشناسان معتقدند سیاست‌گذاری‌های فعال و صحیح و اتکا به توان دانش‌بنیانی و داخلی از مهم‌ترین متغیرها برای دستیابی به رشد اقتصادی ۵.۴درصدی کشور بوده است. آنان تأکید دارند که باید رشد را به دیگر حوزه‌های اقتصادی و صنعتی کشور نیز ببریم و شاهد رشدی منسجم در اقتصاد کشور باشیم.
براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳، با افزایش قابل توجه نسبت به سال پیش از آن به ۵.۴درصد رسید. این صندوق گزارش رشد ۳.۸درصدی را برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ اعلام کرده بود.

صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۴ را نسبت به گزارش سه ماه پیش خود افزایش داد و به ۳.۷درصد رساند. در گزارش ماه اکتبر این سازمان، رشد ۲.۵درصدی برای اقتصاد ایران طی سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی شده بود.

رشد اقتصادی ۵.۴درصدی در شرایطی برای کشور محقق شده است که تحریم‌کنندگان منتظر فلج‌شدن اقتصاد ایران بودند. در ادامه نظرات محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در هیئت عامل اوپک را درباره رشد اقتصادی ۵.۴درصدی، که به‌تازگی صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد، می‌خوانید.

محمدعلی خطیبی با اشاره به این موضوع که وقتی دولت کنونی روی کار آمد، حجم فروش نفت کشور بسیار اندک بود، تصریح کرد: رشد اقتصادی ۵.۴درصدی کشور که صندوق بین‌المللی پول آن را مطرح کرده و قسمت اعظم آن به‌واسطه صنایع نفت و گاز کشور به دست آمده است، اهمیت بسیاری دارد.
وی ادامه داد: تلاش‌هایی که دولت سیزدهم صورت داد، به‌کارگرفتن دیپلماسی صحیح و سیاست‌گذاری‌های درست، سرانجام ما را به رشد اقتصادی مطلوب کنونی رساند.
نماینده پیشین ایران در هیئت عامل اوپک بیان کرد: فروش نفت و گاز ما در حال نزدیک‌شدن به حجم غیرتحریمی است. این موضوع اهمیت بسیاری دارد، زیرا نشان‌دهنده بی‌اثرکردن تحریم‌هاست. درواقع این یک موفقیت است و نمی‌توان آن را کتمان کرد.
خطیبی گفت: بی‌شک افزایش فروش نفت و گاز کشور به حجم پیش از تحریم‌ها، کار بزرگی است که انجام داده‌ایم. این موضوع در افزایش درآمدهای دولت و ارتقای رشد اقتصادی کشور نقش مؤثری داشته است.
وی ادامه داد: مجموعه‌ای از سیاست‌گذاری‌ها و دیپلماسی فعال انرژی ایران در دستیابی کشور به رشد اقتصادی بالا مؤثر بوده است. فروش نفت به مینی‌ریفاینری‌ها در شرق آسیا و سهام‌داری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی ازجمله سیاست‌هایی بود که به اجرا گذاشته شد. همچنین، تمرکز بر استفاده از توان داخلی و دانش‌بنیان کشور نیز در رشد تجارت نفتی ایران اثرگذار بود. رشد اقتصادی ۵.۴ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳، در اثر حرکت به‌سمت دانش‌بنیان‌شدن صنعت نفت و گاز رقم خورد.
نماینده پیشین ایران در هیئت عامل اوپک بیان کرد: تحکیم روابط سیاسی کشورمان با دیگر کشورها و مصرف‌کنندگان بزرگ نفتی نیز در دستیابی به این رشد اقتصادی مؤثر بود. به‌طور کلی، هر موفقیتی در اثر مجموعه‌ای از عوامل به دست می‌آید و رشد اقتصادی سال ۱۴۰۲ کشور نیز با سیاست‌گذاری‌های صحیح و اتکا به توان داخلی به دست آمد.  

خطیبی گفت: سیاست استفاده حداکثری از توان دانش‌بنیان‌ها با جدیت در صنایع نفت و گاز کشور دنبال شد. این امر از حد شعار خارج شد و درعمل مورد توجه قرار گرفت. با این سیاست، ما توانستیم به بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی با اتکا به توان داخلی بپردازیم و گازسوزی را کاهش دهیم. این دستاوردها نیز به افزایش رشد اقتصادی کشور کمک کرد.
وی تأکید کرد: رشد اقتصادی مطلوب در هر کشوری بر اثر سیاست‌گذاری‌های فعال و تلاش و پشتکار به دست می‌آید. از طرف دیگر، اتکا به توان داخلی و دانش‌بنیانی کشورها نیز تأثیر مطلوبی در دستیابی آن‌ها به موفقیت اقتصادی دارد.

 

 

 

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر