/
۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۳

توسعه همکاری‌های آموزشی وزارتخانه‌های نفت ایران و عراق

توسعه همکاری‌های مشترک آموزشی بین وزارت نفت ایران و عراق با هدف افزایش توانمندی نیروی انسانی فعال در صنعت نفت دو کشور، با برگزاری دو دوره آموزشی در زمینه کنترل فوران چاه و کار در ارتفاع کلید خورد.
کد خبر : ۶۱۰۵۷

 نبض نفت - توسعه دیپلماسی انرژی به‌عنوان یکی از اولویت‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم همواره در دستور کار بوده و این موضوع درافزایش تولید و صادرات نفت و افزایش ثروت کشور نقش مثبت داشته است.
افزون بر تأثیر افزایش مناسبات نفتی ایران در این دولت، همکاری ایران با کشورهای همسایه نیز بیشتر شده و با توجه به این موضوع، صدور دانش فنی و خدمات فنی و مهندسی در دستور کار قرار گرفته است.
در این زمینه، در سفر جواد اوجی، وزیر نفت ایران، به عراق با دعوت وزیر نفت این کشور، مذاکرات گسترده‌ای برای توسعه همکاری‌ها بین دو کشور انجام شد که نتیجه آن امضای تفاهم‌نامه مشترک بین وزرای نفت دو کشور بود.
یکی از بندهای این تفاهم‌نامه، تعریف و برگزاری دوره‌های آموزشی در مراکز آموزشی دو کشور است که در این زمینه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی با همکاری معاونت امور بین‌الملل و بازرگانی، نمایندگی وزارت نفت در امور عراق و مدیریت توسعه سرمایه انسانی و ارکان آموزشی شرکت ملی نفت ایران، به انجام مذاکرات با طرف عراقی برای طراحی و برگزاری دوره ‌آموزشی موردنیاز وزارت نفت عراق و درمقابل، برگزاری دوره آموزشی موردنیاز وزارت نفت ایران، اقدام کرد.
با توجه به این مذاکرات، برگزاری دوره سطح چهار کنترل فوران چاه در چارچوب استاندارد جهانی انجمن بین‌المللی کنترل فوران چاه (IWCF) با استفاده از شبیه‌ساز و سیمیلاتور تأییدشده این نهاد بین‌المللی برای مدرسان کنترل فوران چاه شرکت ملی نفت ایران، و دوره بین‌المللی کار در ارتفاع (Rope Access) با استاندارد انجمن بین‌المللی دسترسی با طناب صنعتی (IRATA) برای کارکنان شرکت‌های تابع وزارت نفت عراق برنامه‌ریزی شد.
سرانجام، دوره کار در ارتفاع برای هشت نفر از کارکنان شرکت‌های تابع وزارت نفت عراق به‌مدت یک هفته (۸ تا ۱۵ اردیبهشت) در مرکز آموزش نفت محمودآباد و دوره کنترل فوران چاه سطح چهار نیز در همین تاریخ برای هشت نفر از مدرسان شرکتی دوره‌های کنترل فوران چاه شرکت ملی نفت ایران در مؤسسه آموزشی نفت بغداد، وابسته به وزارت نفت عراق برگزار و به آموزش‌دیدگان گواهینامه پایان دوره اعطا شد.

 

 

 

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر