/
۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۳
استان کرمان پیشرو در ساخت سامانه های خورشیدی حمایتی در کشور

بهره برداری از 400 سامانه حمایتی ۵ کیلوواتی در منطقه شمال استان کرمان با حضور معاون وزیر نیرو

بیش از ۴۰۰ سامانه حمایتی خورشیدی ۵ کیلوواتی در منطقه شمال استان کرمان با حضور معاون وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
کد خبر : ۶۱۲۹۵

دکتر محمود کمانی، معاون وزیر نیرو در مراسم افتتاح این سامانه ها خاطرنشان کرد: اینکه با ۴۰۰واحد نیروگاهی کوچک انشعابی می توان ۳۰ درصد برق شهر را تامین کرد، بسیار ارزشمند است چرا که نصب این سامانه ها در انتهای شبکه سراسری علاوه بر اینکه کمترین تلفات انرژی را به همراه خواهد داشت و می تواند سبب تولید برق پایدار شود، بنابراین می تواند به عنوان الگو برای سایر شهرها و روستاهای کشور مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی طی ۵ سال با مشارکت کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، بسیج سازندگی، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و ساتبا به بهره برداری می رسد.
محمد سلیمانی، مدیرعامل شرکت توزیع برق شمال استان کرمان در مراسم افتتاح ۴۰۰ سامانه خورشیدی حمایتی شمال کرمان، خاطرنشان کرد: با افتتاح ۴۰۰ سامانه حمایتی انشعابی به ظرفیت ۷ مگاوات، تعداد سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی در شمال استان کرمان به ۱۴۱۰ سامانه با ظرفیت ۲۲ مگاوات رسیده است.
در حاشیه این مراسم که با حضور مسئولان استان برگزار شد، از تعدادی خانواده دارای نیروگاه های مقیاس کوچک در "مهدی آباد واحد" رفسنجان از سوی دکتر محمود کمانی، رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق(ساتبا)تقدیر شد.
به گزارش ساتبا، دکتر جعفر محمدنژاد، مدیر کل دفتر سامانه های مقیاس کوچک ساتبا گفت: کرمان به واسطه وسعت بالا و به دلیل برخورداری از پتانسیل تابش خوب و با توجه به همکاری مسوولان ذیربط در این استان و نهادهای حمایتی، جزء استان های پیشرو در ساخت نیروگاه های خورشیدی حمایتی مقیاس کوچک بوده است. وی افزود: تاکنون در منطقه جنوب کرمان، بیش از ۱۵۰۰ سامانه کوچک مقیاس انشعابی و حمایتی با ظرفیت بیش از ۲۰ مگاوات نصب شده و حدود ۳۵۰ سامانه خورشیدی در دست ساخت است‌.
محمدنژاد تصریح کرد: تاکنون بیش از ۱۰۰۰ سامانه خورشیدی انشعابی و حمایتی در منطقه شمال استان کرمان به بهره برداری رسیده است.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر