/
۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۳

شمار دکل‌های حفاری آمریکا کاهش یافت

شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز از بیشترین کاهش ماهانه تعداد دکل‌های نفت و گاز شرکت‌های حفاری آمریکا از ماه اوت تاکنون خبر داد.
کد خبر : ۶۱۵۳۶

به گزارش نبض نفت به نقل از  خبرگزاری رویترز، شرکت بیکرهیوز در گزارشی اعلام کرد حتی با وجود ثابت ماندن شمار دکل‌های حفاری، شرکت‌های انرژی آمریکا در هفته منتهی به ۳۱ مه (جمعه، ۱۱ خرداد) بیشترین تعداد دکل‌ فعال نفت و گاز را از ماه اوت تاکنون کاهش دادند.
براساس گزارش این شرکت، تعداد دکل‌های نفت و گاز که نشان‌دهنده اولیه تولید در آینده به‌ شمار می‌رود، در هفته منتهی به ۳۱ مه بدون تغییر و ۶۰۰ دستگاه بود.
به‌گفته بیکرهیوز، مجموع تعداد دکل‌ها ۹۶ دستگاه معادل ۱۴درصد کمتر از مدت زمان مشابه پارسال است.
شمار دکل‌های نفتی آمریکا در هفته یادشده با یک عدد کاهش به ۴۹۶ دستگاه رسید، حال آنکه تعداد دکل‌های گازی این کشور با یک عدد افزایش به ۱۰۰ دستگاه رسید.
مجموع تعداد دکل‌های نفت و گاز برای سومین ماه پیاپی کاهش یافت و با افت ۱۳ عددی بیشترین مقدار کاهش ماهانه از ماه اوت تاکنون را تجربه کرد.
تعداد دکل‌های نفتی فعال در ماه مه ۱۰ عدد کاهش یافت که نخستین کاهش ماهانه از ماه ژانویه و بیشترین افت ماهانه از ماه سپتامبر به‌شمار می‌رود.
بر اساس این گزارش، تعداد دکل‌های گازی فعال در ماه مه پنج عدد کاهش یافت که نخستین افت در سه ماه پیاپی از ژوئیه سال ۲۰۲۰ تاکنون به شمار می‌آید.
شمار دکل‌های نفت و گاز آمریکا پس از افزایش ۳۳درصدی در سال ۲۰۲۲ و ۶۷درصدی در سال ۲۰۲۱، حدود ۲۰درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش یافت. کاهش قیمت نفت و گاز و افزایش هزینه‌های نیروی کار و تجهیزات به‌دلیل بالارفتن تورم و تمرکز بیشتر شرکت‌ها بر پرداخت بدهی و افزایش بازگشت سرمایه سهام‌داران به‌جای بالا بردن تولید، از عوامل کاهش تعداد دکل‌ها به‌شمار می‌رود.
قیمت نفت خام شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا پس از کاهش حدود ۱۱درصدی در سال ۲۰۲۳، تاکنون حدود ۸درصد افزایش داشته است، قیمت گاز آمریکا هم پس از افت ۴۴درصدی در سال ۲۰۲۳، از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون حدود ۲درصد افزایش داشته است.
داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز جمعه (۱۱ خرداد) نشان داد به‌دلیل تأثیر قیمت‌های نفت بر حفاری‌ها، تولید نفت خام این کشور در ماه مارس به بالاترین سطح در سال جاری میلادی رسید، در حالی که تولید گاز طبیعی که در ماه دسامبر به اوج خود رسیده بود، در این ماه کاهش یافت.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر