/
۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۹
همزمان با افتتاح 12 نیروگاه تجدیدپذیر در 7 استان با حضور وزیر نیرو صورت گرفت

بهره برداری از نیروگاه تجدیدپذیر یک مگاواتی در نائین استان اصفهان/ بیش از 2175 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر اصفهان در حال ساخت

یک نیروگاه خورشیدی به ظرفیت یک مگاوات در نائین استان اصفهان با حضور وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا به بهره برداری رسمی رسید.
کد خبر : ۶۱۷۷۵

به گزارش نبض نفت به نقل از  روابط عمومی ساتبا، یک نیروگاه خورشیدی به ظرفیت یک مگاوات در نائین استان اصفهان همزمان با افتتاح 12 نیروگاه تجدیدپذیر در 7 استان به صورت ویدئوکنفرانس توسط دکتر علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو، دکتر محمود کمانی، معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا در محل بزرگترین واحد تولیدی پنل خورشیدی ایران در شهرستان خمین به بهره برداری رسمی رسید.
یک نیروگاه خورشیدی به ظرفیت یک مگاوات مربوط به "شرکت برق و نیروگاهی کیسون" در استان اصفهان از طریق ماده 12 قانون رفع موانع تولید با میزان سرمایه گذاری 30 میلیارد تومان و تولید سالانه بالغ بر 1.63 میلیون کیلووات ساعت برق ساخته شده است که در فصل پیک مصرف برق، کمک شایانی به مدیریت شبکه برق استان خواهد کرد.
با بهره برداری از این نیروگاه، سالانه از مصرف بیش از 0.56 میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی و انتشار 1.371.2 تن آلاینده های زیست محیطی جلوگیری شده و باعث صرفه جویی 437.18 مترمکعب آب در فرایند تولید برق می شود.
از 12 نیروگاه تجدیدپذیر شامل یک نیروگاه بادی و 11 نیروگاه خورشیدی به بهره برداری رسیده، یک نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در استان مرکزی، 3 نیروگاه شامل دو نیروگاه خورشیدی و یک نیروگاه بادی به ظرفیت مجموع 30 مگاوات در استان خراسان رضوی، دو نیروگاه خورشیدی به ظرفیت مجموع 12 مگاوات در استان کرمان، یک نیروگاه 6 مگاواتی در استان سمنان، یک نیروگاه خورشیدی 3 مگاواتی در الیگودرز استان لرستان، سه نیروگاه خورشیدی 7.5 مگاواتی در استان یزد و نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی در نایین استان اصفهان قرار دارد. هم اکنون به ظرفیت بیش از 12 هزار مگاوات، نیروگاه تجدیدپذیر در حال ساخت است و برای رسیدن به هدف ساخت 30 هزار مگاوات در یک برنامه پنج ساله برنامه ریزی شده است؛ در حال حاضر ظرفیت بیش از 173 نیروگاه تجدیدپذیر احداث شده در کشور 1198.50 مگاوات است که سهم دولت سیزدهم از این ظرفیت، 345.71 مگاوات است که نسبت به کل ظرفیت منصوبه در سال های گذشته بیش از 40 درصد رشد داشته است.
به گزارش ساتبا، سهم استان اصفهان از مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاه های تجدیدپذیر بیش از 75.47 مگاوات و نیروگاه های تجدیدپذیر در حال احداث 2175.03 مگاوات است.
نیروگاه های تجدیدپذیر در حال احداث استان اصفهان با مدل های متنوع سرمایه گذاری تدوین شده از سوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق(ساتبا)، شامل 22 نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 1445.5 مگاوات از محل ماده 12 قانون رفع مواد تولید، 8 نیروگاه خورشیدی از محل تامین برق پایدار صنایع به ظرفیت بیش از 655.57 مگاوات، 14 نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 40.32 مگاوات از محل تابلوی برق سبز بورس انرژی و 2 نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 2.20 مگاوات از محل زمین شخصی، 28 نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 9.88 مگاوات از محل شهرک های صنعتی و یک نیروگاه خورشیدی از محل خود تامین رمز ارز به ظرفیت یک مگاوات در حال ساخت هستند.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر