/
۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵

خودکفایی ایران در تولید کابل های آبی با دانش بومی

عضو سندیکای صنعت برق گفت: ایران اکنون در تولید کابل آبی با به روزترین کیفیت خودکفا بوده و موفق شدیم با تکیه بر دانش ایرانی، در عمیق های چاه های آب شرب جهان، در جهرم با عمق ۵۱۸ متر و در لار با عمق ۵۱۰ متر، از کابل های آبی تولید داخل بهره بگیریم.
کد خبر : ۳۴۴۷۶
نبض نفت - فرزاد نیک نام، عضو سندیکای صنعت برق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در صنعت آب، استفاده از کابل های مناسب اهمیت بسیاری دارد؛ تا سال 92، کابل هایی در صنعت آب کشور مورد استفاده قرار می گرفت که با نفوذ آب، مجبور به تعویض این کابل ها و تحمیل هزینه بسیار می شدند اما با انجام یک اقدام علمی و دانش بنیان، موفق به تولید کابل هایی شدیم که قابلیت هایی به مراتب بالاتر از نظر کیفیت، نسبت به کابل های قدیمی داشته و در این زمینه، ثبت اختراع به نام مهندسان ایرانی در شرکت سیمند کابل صورت گرفته است.

وی افزود: تا سال 92 با دلار 3000 تومانی، سالانه هزینه ای بالغ به 4 هزار میلیارد تومان به صنعت آب کشور و وزارت نیرو بابت تعویض کابل های قدیمی تحمیل می شد اما با کابل های جدید ساخت داخل که از تکنولوژی منحصربه فرد برخوردار است، این هزینه صرفه جویی می شود.

این عضو انجمن سیم و کابل ایران با بیان اینکه " از مجموع حدود 200 هزار چاه آب کشور، 25 تا 28 هزار حلقه چاه آب شرب داریم"، گفت: برای استفاده از کابل آبی در چاه های آب شرب، باید پوشش این کابل ها مناسب حفظ سلامت آب باشد که کابل های آبی ساخت ما، مجوز سازمان غذا و دارو را داشته و روکش این کابل ها فاقد مواد آلاینده است.

وی ادامه داد: ایران اکنون در تولید کابل آبی با به روزترین کیفیت خودکفا بوده و شرکت سیمند کابل، بیش از 90 درصد نیاز داخل را تأمین می کند.

نیک نام با بیان اینکه "عراق و افغانستان از مقاصد صادراتی کابل های تولید ایران هستند و قابلیت توسعه صادرات در این بخش وجود دارد"، گفت: موفق شدیم با تکیه بر دانش ایرانی، در عمیق های چاه های آب شرب جهان که در منطقه جهرم با عمق 518 متر و در منطقه مهرخویی شهرستان لار با عمق 510 متر حفاری شده، از کابل های آبی تولید داخل بهره بگیریم که بدون مشکل در حال بهره برداری و خدمت رسانی است.

منبع: تسنیم


مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر