/
۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
آژانس بین المللی انرژی:

تولید گاز متان ۱۰ درصد در ۲۰۲۰ کاهش یافته است

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد در سال گذشته میلادی ۷۰ میلیون تن متان از عملیات‌های نفت و گاز تولید شده که حدود ۱۰ درصد کمتر از ۲۰۱۹ است.
کد خبر : ۳۴۵۴۶
به گزارش نبض نفت به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تولید جهانی  گاز گلخانه‌ای متان 10 درصد در 2020 کاهش یافته که مشخصاً به دلیل تولید کمتر نفت و گاز بوده است.

 سایر صنایع مثل کشاورزی هم تولید کننده بزرگ گاز متان هستند.

 آژانس بین المللی انرژی که به دولت‌ها برای تعیین سیاست انرژی آنها کمک می‌کند اعلام کرد در سال گذشته میلادی 70 میلیون تن متان از عملیات‌های نفت و گاز تولید شده که حدود 10 درصد کمتر از 2019 است.

در گزارش این آژانس آمده است:«بخش بزرگی از این کاهش تولید متان در 2020 به این خاطر نبوده که شرکت‌های نفتی توجه بیشتری به نشتی متان در عملیات‌های خود کرده‌اند، بلکه به دلیل تولید کمتر نفت و گاز بوده است».

«این خطر وجود دارد که روند کاهش تولید متان با افزایش تولید سوخت به دنبال بهبود فعالیت‌های اقتصادی در جهان متوقف شده و رو به افزایش رود».

 قرارداد بی‌سابقه اوپک پلاس که بین اعضای اوپک و سایر کشورهای تولید کننده نفت از جمله روسیه بسته شد، روزانه 10 میلیون بشکه نفت حدود 10 درصد از تقاضای جهانی نفت قبل از بحران کرونا را از تولید نفت جهان کم کرد.

 تحریم‌های آمریکا تولید نفت ونزوئلا را مختل کرده و صنعت نفت لیبی از جنگ طولانی مدت داخلی رنج می‌برد. تولیدکنندگان نفت آمریکا هم از سقوط قیمت نفت به خاطر کاهش تقاضا در اثر همه‌گیری ویروس کرونا و جنگ قیمت بین روسیه و عربستان ضربه خورده‌اند.

 آژانس بین المللی انرژی در سناریوی توسعه پایدار خود پیش‌بینی می‌کند روند گرم شدن هوای جهان تا سطح قابل قبولی مدیریت شود و تولید گاز متان در بخش انرژی تا 2025 به کمتر از 50 میلیون تن و تا 2030 به کمتر از 25 میلیون تن برسد.

 این آژانس اعلام کرد روسیه و آمریکا بزرگترین تولید کنندگان متان در دنیا بوده‌اند.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر