/
۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰

سوخت CNG چقدر از بنزین و گازوئیل پاک‌تر است؟

یکی از مزایای اجرای طرح ملی تبدیل خودروهای بنزین سوز به دوگانه سوز، کاهش آلایندگی هوا با استفاده بیشتر از سوخت CNG به جای سوخت بنزین است.
کد خبر : ۳۴۵۶۳
نبض نفت - روز گذشته 29 دی ماه مصادف با روز ملی هوای پاک بود. "هوای پاک" این روزها کم کم به رویایی دست نیافتی برای فصول سرد کلانشهرهای کشور تبدیل می شود؛ چرا که هر چه می گذرد، سال به سال شاهد افزایش غلظت آلاینده ها در هوایی هستیم که آن را نفس می کشیم.

در کنار ده ها راهکار نجاتبخش از هوای آلوده، یکی از راهکارها تغییر سبد سوخت بخش حمل و نقل کشور به نفع سوخت های پاک تر از بنزین و گازوئیل است. در بین سوخت های پاک، سوخت CNG رتبه دوم را بعد از هیدروژن به خود اختصاص داده و با توجه به زیرساخت های توسعه استفاده از این نوع سوخت در بخش حمل و نقل کشور، می تواند گزینه مناسبی برای جایگزینی با بنزین باشد.

پس از سالها نابسامانی و برخوردهای جزیره ای با موضوع ساماندهی کارگاه های مجاز تبدیل خودروها به دوگانه سوز، امسال از سامانه https://gcr.niopdc.ir رونمایی شد و همزمان با استناد به مصوبه شورای عالی اقتصاد مبنی بر حمایت از تولید و تبدیل کارخانه ای و کارگاهی یک میلیون و 460 هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به CNGسوز، تبدیل رایگان تاکسی ها و وانت بارهای بنزین سوز به دوگانه سوز در فاز نخست یک طرح ملی آغاز شد.

یکی از مزایای اجرای این طرح، کاهش آلایندگی هوا با استفاده بیشتر از سوخت CNG به جای سوخت بنزین است.

در جدول زیر، میزان آلایندگی CNG با بنزین و گازوئیل مقایسه شده است.

سوخت CNG چقدر از بنزین و گازوئیل پاک‌تر است؟

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر