08 مهر 1402
کد خبر: ۵۶۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰
مدیر منطقه بهرگان شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: عملیات تعمیر و تعویض بخش آسیب‌دیده خط لوله ۴۸ اینچ صادراتی این منطقه عملیاتی با انجام یک ماه کار شبانه‌روزی با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش نبض نفت به نقل از روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، مهندس علیرضا قانعی افزود: پس از دریافت گزارش نشتی خط لوله ۴۸ اینچ صادرات نفت، بلافاصله گروهی از واحدهای بهره‌برداری، بازرسی فنی، تعمیرات مکانیک، تعمیرات ساختمانی، تعمیرات برق‌، ایمنی تشکیل و تعویض قسمت آسیب‌دیده این خط لوله به صورت شبانه‌روزی و در گرمای طاقت‌فرسای تابستان آغاز شد.

وی گفت: به منظور بررسی خسارت احتمالی، خاکبرداری و پاکسازی اطراف لوله جهت دسترسی به محل سوراخ‌شدگی در گودال پر از گل و لای و در گرمای شدید انجام و خط لوله قدیمی بدون استفاده اطراف آن برشکاری و برداشته شد. با انجام ضخامت‌سنجی دقیق و با توجه به وسعت میزان خوردگی، تعویض ۲۵ متر از خط لوله ۴۸ اینچ در برنامه کاری قرار گرفت.

مهندس قانعی با بیان اینکه همه مراحل پروژه با استفاده از متریال موجود در منطقه و سایر مناطق انجام شده است، گفت: در این عملیات فلنج‌های کارکرده ۴۸ اینچ بدون استفاده موجود در منطقه بهرگان بریده شده و پس از سنگ‌زنی و تراشکاری در ساخت اسپول مورد استفاده قرار گرفت. لوله‌های دریافتی از مناطق دیگر نیز علی‌رغم نو بودن، حالت بیضوی داشته و با فلنج‌های دریافتی تطابق نداشته و با حجم عملیات خلاقانه بالا، منجر به اتصال استاندارد این اجزا شد و در نهایت خط لوله ۴۸ اینچ بر اساس استاندارد ASME B31.3 تست نشتی شده و در سرویس قرار گرفت.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان