/
۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۴

صرفه‌جویی بیش از ۴۰۰ میلیون دلاری در راه‌اندازی نخستین سكوی فاز ۱۱ پارس جنوبی

مدیر طرح فاز ۱۱ پارس جنوبی ضمن تشریح اقدام‌های انجام‌شده برای بهره‌برداری از آخرین مرحله توسعه بخش دریایی پارس جنوبی، از صرفه‌جویی بیش از ۴۰۰ میلیون دلاری در راه‌اندازی نخستین سکوی این فاز خبر داد.
کد خبر : ۵۶۵۵۵

به گزارش نبض نفت به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، علی ندیران اظهار کرد: این طرح در بخش نخست توسعه، احداث و راه‌اندازی دو سکوی سرچاهی هریک به ظرفیت برداشت روزانه یک میلیارد فوت‌مکعب گاز ترش، حفاری ۲۴ حلقه چاه در دو موقعیت دریایی A و B، لوله‌گذاری دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ دریایی به طول تقریبی ۱۴۰ کیلومتر به همراه خطوط لوله ۴.۵ اینچ تزریق منواتیلن گلایکول و تأسیسات اتصال به پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی واقع در منطقه پارس دو (کنگان) را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش اول توسعه این طرح در دو مرحله تعریف شده است، افزود: مرحله نخست از بخش اول توسعه این طرح با حفاری و تکمیل چهار حلقه چاه، لوله‌گذاری دریایی خط لوله ۳۲ و ۴.۵ اینچ به طول ۱۵ کیلومتر از موقعیت ۱۱B تا نقطه اتصال به خط لوله موجود ۱۲C، برچیدن سکوی ۳۲۰۰ تنی ۱۲C از فاز ۱۲ پارس جنوبی، جابه‌جایی، نصب، عملیات هوک‌آپ، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی این سکو در موقعیت ۱۱B فاز ۱۱ پارس جنوبی تکمیل شده است.

مدیر طرح فاز ۱۱ پارس جنوبی شرح کار شرکت پتروپارس به‌عنوان پیمانکار و بهره‌بردار پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را تشریح کرد و ادامه داد: توسعه این بخش از فاز ۱۱ پارس جنوبی دربردارنده ابتکاراتی از جنس نخستین تجربه در کشور مانند اتصال خط لوله جدید به خط لوله موجود ۱۲C در بستر دریا و برچیدن و جابه‌جایی سکوی سنگین‌وزن ۱۲C بوده که جملگی با موفقیت به پایان رسیده‌اند.

ندیران گفت: بر اساس تعهد شرکت پتروپارس به شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت، مقرر بود تا انتهای مردادماه تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی آغاز شود، اما با تمهیدات و تلاش‌های انجام‌شده، بیستم مردادماه عملیات استارت‌آپ آغاز شد و به فاصله دو روز چاه‌های این موقعیت در مدار بهره‌برداری قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون گاز غنی و میعانات گازی تولیدی از سکوی ۱۱B به پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی منتقل می‌شود، اظهار کرد: با حفاری و تکمیل باقی چاه‌های این موقعیت، به مرور سکوی ۱۱B به ظرفیت کامل تولید خواهد رسید.

مدیر طرح فاز ۱۱ پارس جنوبی هزینه ساخت سکوی مشابه با سکوی نصب‌شده در موقعیت فراساحلی فاز ۱۱ پارس جنوبی را بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: با اتخاذ تدابیر مناسب و جابه‌جایی و نصب سکوی موقعیت ۱۲C به ۱۱B افزون بر صرفه‌جویی در زمان و پر کردن خلأ ناشی از ساخته نشدن سکوی جدید که حدود سه سال به طول می‌انجامد، هزینه‌های این بخش از توسعه ۲۲۲ میلیون دلار کاهش یافت و با هزینه‌ای حدود ۳۰ میلیون دلار اجرایی شد.

ندیران اظهار کرد: افزون بر این، با در نظر داشتن بهره‌گیری از بخشی از خط لوله موجود ۱۲C در این طرح، هزینه پیش‌بینی‌شده احداث خط لوله ۱۳۵ کیلومتری مشابه بالغ بر ۲۴۰ میلیون دلار در این بخش با هزینه واقعی ۳۰ میلیون دلار اجرا شده است، از این رو صرفه‌جویی ارزی ناشی از این اقدام‌ها تا این مرحله از توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

وی برداشت گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی را جبران‌کننده بخشی از بحران ناترازی گاز در ماه‌های سرد سال دانست و گفت: هم‌زمان با تکمیل فعالیت‌های باقیمانده، برنامه‌ریزی شده تا حفاری دو حلقه چاه نیز تا پایان امسال در موقعیت ۱۱B انجام شود و به‌ترتیب عملیاتی شوند.

مدیر طرح فاز ۱۱ پارس جنوبی همچنین درباره مرحله دوم از بخش نخست توسعه این طرح اظهار کرد: مرحله دوم از توسعه فاز نخست این طرح به‌صورت هم‌زمان پیگیری می‌شود و به این منظور مراحل طراحی، ساخت و نصب جکت ۱۱A توسط شرکت صدرا و طراحی، ساخت و نصب سکوی فراساحلی موقعیت ۱۱A توسط شرکت ایزوایکو آغاز شده است.

ندیران همچنین از نهایی‌سازی قرارداد تأمین خطوط لوله دریایی موقعیت ۱۱A این طرح خبر داد و گفت: قرارداد پیمانکاران تأمین اقلام عمده مانند لوله‌های ۳۲ و ۴.۵ اینچ ابلاغ شده و حتی تولید لوله‌های ۴.۵ اینچ به پایان رسیده و آماده حمل به انبار شرکت پتروپارس است و قراردادهای کالاهای فرعی مورد نیاز در این بخش نیز به‌زودی واگذار می‌شود.

وی در تشریح بخش دوم طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، به موضوع افت طبیعی فشار مخزن پس از دو دهه از آغاز تولید از این میدان اشاره و تصریح کرد: اجرای پروژه فشارافزایی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در میدان مشترک پارس جنوبی به‌شمار می‌رود. طراحی، ساخت و نصب این تأسیسات نخستین تجربه در کشور به‌شمار می‌رود که با افتخار در بخش دوم طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌دست متخصصان صنعت نفت و برای نخستین بار در کشور عزیزمان اجرا خواهد شد.

مدیر طرح فاز ۱۱ پارس جنوبی شرح کار این مرحله را شامل طراحی، ساخت و نصب سکوی فشارافزایی برای حفظ و نگهداشت تولید گاز، سکوی مسکونی، خط لوله دریایی و کابل‌گذاری دانست و گفت: مناقصه انتخاب پیمانکار مهندسی پایه این بخش توسط شرکت پتروپارس در حال انجام است تا به‌زودی و با انتخاب مشاور مهندسی، وارد مرحله اجرایی شود.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر