/
۰۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۷

شرکت نفت و گاز گچساران و دانشگاه آزاد تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و دانشگاه آزاد اسلامی گچساران با هدف توسعه سطح همکاری‌های علمی و فناوری، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
کد خبر : ۵۶۶۰۳

نبض نفت-غلامرضا کمالی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در آیین امضای این تفاهم‌نامه که با حضور مدیریت پژوهش و فناوری مناطق نفت‌خیز جنوب، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گچساران و جمعی از مدیران صنعت نفت و گاز گچساران برگزار شد، گفت: به‌منظور دستیابی به اهداف مندرج در سند چشم‌انداز برنامه ششم توسعه کشور و گام دوم انقلاب اسلامی و با توجه به ظرفیت علمی استان کهگیلویه و بویراحمد، تعامل و بهره‌مندی از ظرفیت‌های دانشی استان بیش از پیش ضرورت دارد، بنابراین با دیدگاه استفاده حداکثری از ظرفیت بومی و علمی استان تفاهم‌نامه حاضر بین پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران و شرکت بهره‌برداری نفت و گچساران امضا می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در تشریح این تفاهم‌نامه افزود: موضوع این تفاهم‌نامه همکاری در تمامی زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری، خدماتی و دانشجویی است.

کمالی افزود: بررسی، طراحی و اجرای دوره‌های کارگاهی تخصصی برای افزایش مهارت و تخصص افراد بومی، استفاده از تجهیزات و امکانات علمی و آموزشی، همکاری در زمینه تهیه و تبادل اطلاعات علمی، تحقیقاتی و مشاوره‌ای مورد نیاز، فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در منطقه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، طرح پژوهانه برای انجام هدفمند تحقیقات با محوریت ارتقای نوآوری و ابتکار در تأمین نیازهای تحقیقاتی صنعت نفت، واگذاری چالش‌های اولویت‌دار و نیازهای شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به دانشگاه گچساران و دیگر واحدهای دانشگاهی و فناور استان کهگیلویه و بویراحمد که دارای توانمندی در زمینه‌های مورد نظر باشند از بخش‌های مهم اهداف این تفاهم‌نامه است.

وی تصریح کرد: همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و بهره‌گیری از تجربیات و ظرفیت علمی استان به‌منظور حل چالش‌های این شرکت از درگاه راه‌حل‌های فناورانه بدون شک جزو اهداف تعیین‌شده مدیریت کنونی است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران همچنین بر برگزاری رویدادهای فناورانه با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران به‌عنوان دانشگاه هم‌زیست با صنعت نفت این استان با هدف حضور مؤثر متخصصان صنعت و واحدهای دانشگاهی، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان استان کهگیلویه و بویراحمد در راهبری و حل مشکلات از منظر فناوری نیز تأکید کرد.

محمد گلستان‌باغ، رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز با اشاره به تحول حوزه پژوهش در پیگیری مشکلات و چالش‌های سازمان بیان کرد: در مدت تنها یک سال تیم جوان پژوهش و فناوری توانست حدود ۲ هزار میلیارد تومان پروژه‌های پژوهشی و بار اول با اشتغال وابسته بیش از هزار نفر را کارسازی کند.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب یادآور شد: هشت قرارداد تولید بار اول در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با ارزش مجموع حدود ۶۰۰ میلیارد تومان امضا شده که رقم برآورد شده از صرفه‌جویی ارزی این پروژه‌ها حدود ۱۲ میلیون یورو است.

گلستان‌باغ با بیان اینکه بالغ بر ۱۰ بسته فناورانه در آستانه صدور مجوز قرارداد بار اول از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری است، افزود: ارزش تقریبی این بسته‌های قراردادی بالغ بر هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه‌ قراردادهای پژوهشی نیز ۳۳ قرارداد جاری با ۱۶ مرکز تحقیقاتی مجزا امضا شده و ۲۶ پروژه نیز در مرحله امضای قرارداد است، تصریح کرد: از ابتدای حضور تاکنون بیش از ۲۴۰ پیشنهاد پژوهشی و بار اول را از مراکز دانشگاهی و دانش‌بنیان کشور دریافت و بالغ بر ۷۰ نیاز پژوهشی نیز از مجموعه مدیریت‌های مناطق نفت‌خیز اخذ کرده‌ایم.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ادامه داد: چهار قرارداد فرصت مطالعاتی برای نخستین بار از سوی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و ۱۰ تفاهم‌نامه با مراکز علمی، دانشگاهی و دانش‌بنیان امضا شده است.

در پایان امید ارغیش، رئیس دانشگاه گچساران ضمن تشکر از مدیرعامل شرکت نفت و گاز گچساران و پژوهش و فناوری مناطق نفت‌خیز جنوب به بیان فعالیت‌ها و توانمندی‌های واحدهای فناور این دانشگاه پرداخت و گفت: امیدوارم این تفاهم‌نامه فصلی نو در آغاز همکاری‌های مؤثر دو طرف در حوزه‌های مرتبط باشد.

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر