/
۰۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۴

موفقیتی دیگر در پتروشیمی مارون/ صرفه‌جویی یک و نیم میلیون دلاری در بهینه‌سازی فرایند مصرف هگزان

بر اساس طراحی صورت گرفته در واحد HDPE پتروشیمی مارون و بهینه‌سازی فرایند مصرف هگزان، سالیانه یک و نیم میلیون دلار صرفه‌جویی به دنبال خواهد داشت.
کد خبر : ۵۶۶۰۹

موفقیتی دیگر در پتروشیمی مارون/ صرفه‌جویی یک و نیم میلیون دلاری در بهینه‌سازی فرایند مصرف هگزانبه گزارش نبض نفت به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل پتروشیمی مارون بر اساس طراحی صورت گرفته در واحد  HDPE این پتروشیمی و بهینه‌سازی فرایند مصرف هگزان، سالیانه شاهد یک و نیم میلیون دلار صرفه‌جویی خواهیم بود.

بر اساس گزارش ارائه شده توسط روابط عمومی و امور بین الملل پتروشیمی مارون در ازای هر تن تولید لازم است ۵ و نیم کیلوگرم هگزان مصرف شود. این مقدار در فصل گرم به ۱۴ کیلو و فصل‌های سرد به بیش از ۹ کیلوگرم می‌رسید.

 

با توجه به اختلاف زیاد با شرایط طراحی، پروژه‌ای پژوهشی با شرکت پژوهش و فناوری تعریف شد و موضوعات آن از طریق کارگروه پژوهشی پیگیری شد.

 

با اصلاحاتی که در واحد  HDPEو اورهال سال ۱۴۰۲ صورت گرفت این مقدار اکنون به ۴/۶ کیلو به ازای هر تن رسیده است که باعث صرفه‌جویی سالیانه ۱۵۰۰ تن در مصرف هگزان (معادل ۱/۵ میلیون دلار) در سال خواهد شد.

 

بدون شک اجرای طرح‌های پژوهشی مشابه در پتروشیمی مارون و سایر مجتمع‌های پتروشیمی کشور میتواند به صرفه‌جویی بیشتر کمک کند که این صرفه‌جویی کمک زیادی به اقتصاد کشور خواهد کرد.

در پتروشیمی مارون و با حضور مهندس امین امرایی توجه به امر پژوهش در دستور کار این مجتمع قرار گرفته و در راستای بهبود و ارتقاء فرایند تولید، سعی میشود از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز پژوهشی کشور به بهترین شیوه استفاده شود.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر