/
۱۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۵

اتحاد مثلث در بازار دلار/ پیش‌بینی قیمت دلار امروز

در بازار حواله، پتروشیمی خلیج فارس، بانک شهر و بانک ملی دوبی، اتحاد مثلث گونه‌ای ایجاد کرده‌اند که نتیجه آن مدیریت قیمت در بازار حواله است. قیمت درهم که غالبا معاملات پر نوسان تری دارد در هفته قبل بسیار آرام بود به نحوی که فاصله سقف و کف حباب درهم در هفته ای که گذشت به ۱۰۰ تومان رسیده بود.
کد خبر : ۵۶۶۶۴

نبض نفت-بازار ارز تهران در اولین هفته شهریورماه، شاهد نوسان محدود قیمت دلار در محدوده 300 تومانی بود. این اتفاق در حالی رخ داد که در 3 سال گذشته قیمت دلار در مواجهه با سفر اربعین افزایشی بوده است.

فعالان سیاسی و اقتصادی باور دارند که یکی از دلایل رنج شدن قیمت دلار ناشی از اخبار و سیگنال‌های سیاسی مثبت بوده که باعث شده سطح انتظارات نسبت به احتمال تنش بین ایران و  برخی کشورهای غربی کم شود. 

 

عده‌ای از معامله‌گران تصور می‌کنند بین ایران و غرب توافقی در حال شکل‌گیری است. توافقی که که بنابر آن در مقابل کاهش فعالیت‌های هسته‌ای پس از خروج امریکا از برجام، امکان  فروش نفت  ایران بیشتر می‌شود.

گزارش‌های اخیر برخی رسانه‌های خارجی مانند بلومبرگ تقویت کننده این باور بوده است. شاید مهم‌ترین خبر سیاسی که روز گذشته در راستای تقویت این باور منتشر شد، سخنان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت سیزدهم بود.

المیادین از قول امیرعبداللهیان در یک خبری فوری اعلام کرد: ابتکارات سلطان عمان برای حل موضوع هسته‌ای در حال نتیجه دادن است.

او گفته اکنون ابتکاری از سوی سلطان عمان روی میز قرار دارد و در چارچوب آن ابتکار، تبادل پیام‌ها بین ما و طرف‌های دیگر در جریان است..

در چنین شرایطی معامله‌گران در انتظار 20 شهریور ماه هستند. قرار است در این روز پرونده ایران در نشست شورای حکام در دستور کار گیرد و از این رو، نحوه گزارش معاون رافائل گروسی درباره تاسیسات هسته‌ای ایران یکی از موارد مهم اثر گذار بر نتیجه جلسه شورای حکام خواهد بود.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در معاملات پشت خطی روز جمعه هم قیمت دلار نوسان محدودی را ثبت کرد؛ برخی از معامله‌گران تصور می‌کنند که افزایش صادرات نفت ایران باعث شده دست قدرت بازار ساز بیشتر شود و از رشد معنادار قیمت دلار جلوگیری کند. 

در بازار حواله نیز پتروشیمی خلیج فارس، بانک شهر و بانک ملی دوبی، اتحاد مثلث گونه‌ای ایجاد کرده‌اند که نتیجه آن مدیریت قیمت در بازار حواله است. قیمت درهم که غالبا معاملات پر نوسان‌تری دارد در هفته گذشته بسیار آرام بود به نحوی که فاصله سقف و کف حباب درهم در هفته‌ای که گذشت به ۱۰۰ تومان رسیده بود.

در مجموع، تحلیلگران اقتصادی باور دارند در شرایط کنونی حمایت 48 هزار و 600 تومان و مقاومت 49 هزار و 200 تومان برای قیمت دلار  در تهران حائز اهمیت است که تثبیت آن در هر کدام از این دو مرز، مسیر بعدی بازیگران ارزی را روشن تر خواهد کرد. 

منبع:اقتصاد نیوز

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر