/
۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱

تلاش كاركنان شركت ملی نفت ایران به ثمر نشست/ بازگشت ایران به جایگاه سوم تولید نفت اوپك

تولید نفت خام ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش اوپک، در ماه اوت (مردادماه - شهریورماه) با ۱۴۳ هزار بشکه افزایش به ۳ میلیون بشکه رسید و پس از عربستان و عراق جایگاه سومی را دوباره از آن خود کرد.
کد خبر : ۵۶۸۱۶

به گزارش نبض نفت به نقل از شرکت ملی نفت ایران، گزارش ماه سپتامبر اوپک که روز سه‌شنبه (۲۱ شهریورماه) منتشر شد نشان می‌دهد ۱۳ عضو این سازمان براساس گزارش منابع ثانویه در ماه اوت (مردادماه – شهریورماه) ۲۷ میلیون و ۴۴۹ هزار بشکه نفت خام تولید کردند که ۱۱۳ هزار بشکه بیشتر از ۲۷ میلیون و ۳۳۶ هزار بشکه ماه ژوئیه است.
بر اساس گزارش ماه سپتامبر اوپک، پس از عربستان با تولید روزانه ۸ میلیون و ۹۶۷ هزار بشکه، عراق با تولید روزانه ۴ میلیون و ۲۷۷ هزار بشکه و ایران با تولید روزانه ۳ میلیون بشکه در جایگاه سومین تولیدکننده این سازمان قرار گرفته است.
بر اساس گزارش منابع ثانویه، ایران در ماه اوت ۳ میلیون بشکه نفت خام تولید کرده که ۱۴۳ هزار بشکه بیشتر از ماه ژوئیه ۲۰۲۳ (تیرماه-مردادماه) بوده است.
بر اساس این گزارش، تولید هشت عضو این سازمان در دوره مورد بررسی با افزایش همراه بوده است که بیشترین افزایش تولید با ۱۴۳ هزار بشکه مربوط به جمهوری اسلامی ایران بوده است.
ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق کاهش عرضه ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) معاف هستند.
قیمت نفت خام سنگین ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، در ماه اوت نسبت به ماه ژوئیه سال ۲۰۲۳ میلادی ۶ دلار و ۱۰ سنت معادل ۷.۵ درصد کاهش یافته است.
 قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه اوت ۲۰۲۳، ۸۱ دلار و ۴۸ سنت ثبت شد، در حالی‌ که این رقم در ماه ژوئیه ۲۰۲۳، ۸۷ دلار و ۵۸ سنت برای هر بشکه بود.
میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی ۸۵ دلار و ۵۹ سنت بوده است.
قیمت سبد نفتی اوپک هم در ماه اوت ۲۰۲۳ به ۸۷ دلار و ۳۳ سنت برای هر بشکه رسید که ۶ دلار و ۲۷ سنت (۷.۷ درصد) بیشتر از ماه ژوئیه ۲۰۲۳ است.
بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک (سپتامبر)، تقاضای جهانی نفت خام برای سال ۲۰۲۳ میلادی بدون تغییر نسبت به برآورد پیشین (گزارش ماه اوت) با ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه افزایش روزانه همراه خواهد بود. مجموع تقاضای نفت جهان برای سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۰۲ میلیون و ۶۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده است، در حالی که در برآورد ماه گذشته این رقم ۱۰۲ میلیون و ۱۰ هزار بشکه اعلام شده بود.
* گام بلند شرکت ملی نفت در مسیر افزایش تولید
شرکت ملی نفت ایران از روزهای آغازین دولت سیزدهم با تدوین استراتژی دقیق تولید حداکثری و و خنثی سازی تحریم ها، گام به گام در رفع موانع و چالش‌های تولید نفت قدم برداشته است.
محسن خجسته مهر مدیر عامل شرکت ملی نفت پیش تر در گفتگویی به جزئیات افزایش تولید نفت در ایران اشاره کرده بود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر جهش صادرات نفت و میعانات گازی و لزوم افزایش تولید نفت در دولت سیزدهم، گفته بود: با افزایش 250 هزار بشکه ای تولید نفت تا پایان شهریورماه، تولید نفت کشورمان به صورت رسمی وارد کانال 3.5 میلیون بشکه در روز خواهد شد.
همچنین گزارش‌های دریافتی از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران نشان می دهد تا پایان امسال خبرهای خوبی از افزایش تولید نفت در میدان‌های مشترک و مستقل را شاهد خواهیم بود.
با وجود تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی، اقدامات شرکت ملی نفت ایران همراه با برنامه ریزی مدون و با اعتماد به توانمندی متخصصان ایرانی، نوید افزایش تولید نفت و گاز را در میادین مختلف می‌دهد.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر