/
۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۸

در دولت سیزدهم رقم خورد/ عملیات اجرایی PDH-PP

یکی از مهمترین اقدامات هلدینگ صباانرژی در دولت سیزدهم، رفع موانع وآغاز عملیات اجرایی مگاپروژهPDH-PP است که پیش از این طی سالیان متمادی مغفول واقع شده بود .
کد خبر : ۵۶۸۴۴

به گزارش نبض نفت به نقل از روابط عمومی هلدینگ صبا انرژی ،  یکی از مهمترین اقدامات هلدینگ صباانرژی در دولت سیزدهم، رفع موانع وآغاز عملیات اجرایی مگاپروژهPDH-PP  است که پیش از این طی سالیان متمادی مغفول واقع شده بود .
عملیات اجرایی مگاپروژه PDH-PP  با پیگیری‌های مجدانه مدیران ارشد هلدینگ صباانرژی پنجشنبه 9 اسفند سال 1401 همزمان با حضور رییس جمهور در عسلویه آغاز شد و هم اکنون با گذشت کمتر از 6 ماه، پیشرفت 90 درصدی در بخش طراحی مهندسی پارک استایرن را پشت سر گذاشته است .
این پروژه عظیم در زمینی به مساحت 50 هکتار و با هدف تولید پروپیلن به روش هیدروژن‌زدایی تحت لیسانس شرکتUOP  و تولید پلی پروپیلن مطابق با تکنولوژی در دسترس شرکت پتروشیمی جم توسط هلدینگ صباانرژی طراحی و اجرا شده است .
ارزش سرمایه‌گذاری پروژه PDH-PP 1 میلیارد و 200 میلیون یورور است که دارای واحدهای تولیدی پروپیلن و پلی‌پروپیلن به ظرفیت600 هزار تن در سال است،  ارزش محصولات تولیدی این مگاپروژه با در نظر گرفتن بکارگیری 100% ظرفیت اسمی بالغ بر 550 میلیون یورو خواهد بود .
پروژه PDH-PP  با چالش‌هایی مانند «تامین منابع مالی» و «انتخاب پیمانکار توانمند جهت اجرای پروژه» مواجه بوده است. پیش از استقرار دولت سیزدهم، قرارداد زمین پروژه ملغی شده بود و برای تامین مالی اجرای آن اقدامی نشده بود .
با استقرار دولت جدید، و تغییر مدیریت در هلدینگ صباانرژی برنامه‌ها و اقداماتی جهت رفع چالش‌ها و عبور از بحران توسط مدیریت دکتر علی‌رضا زمان‌پور مدیرعامل هدلدینگ صباانرژی انجام شده که از آن می‌توان «رفع مشکلات و موانع حقوقی و مذاکره و رفع مشکل زمین احداث کارخانه»، «مذاکره جهت تامین مالی از صندوق توسعه ملی و خط اعتباری چین» و «آغاز فرآیند مناقصه جهت انتخاب پیمانکار» اشاره کرد .
هم‌اکنون این مگاپروژه با «نهایی¬سازی اختصاص زمین جهت اجرای پروژه»، «کلنگ¬زنی رسمی پروژه و آغاز عملیاتی اجرایی» و «اخذ مجوز استفاده از آب دریا» در حال اجرا و پیشرفت مراحل می‌باشد .
این مگاپروژه برای بیش از 3500 نفر در منطقه عسلویه اشتغال ایجاد خواهد کرد .

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر