/
۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۲

روز موعود برای دلار / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 شهریور

بازار ارز تهران امروز یکشنبه 26 شهریور ماه در حالی آغاز به کار خواهد کرد که سایه اخبار سیاسی مثبت و منفی بر سر قیمت دلار سنگینی می کند.
کد خبر : ۵۶۸۷۷

نبض نفت-قیمت دلار آزاد در معاملات غیررسمی روزهای پایانی هفته گذشته افزایشی بود. درحالی‌که هر برگ از این اسکناس آمریکایی در بازار روز سه‌شنبه 21 شهریورماه در رقم 49 هزار و 400 تومان ثبت شده بود با شروع بازار در روز چهارشنبه این ارز به مرز دو کانال 49 و 50 هزار تومانی نزدیک شد. این رشد قیمت به‌ گونه‌ای بود که در برخی ساعات بازار صبح روز چهارشنبه این ارز در بازه 50 هزار تا 50 هزار و 100 تومان به فروش رسید. اما در ساعات پایانی این روز نرخ ارز مذکور مجدداً تعدیل شد و به کانال پایین‌تر بازگشت. در نهایت آخرین نرخ نقدی دلار در این روز با حدود 450 تومان رشد نسبت به نرخ پایانی روز سه‌شنبه در رقم 49 هزار و 850 تومان ثبت شد.  روند صعودی قیمت دلار در حالی بود که این روزها جزئیات جدید از خبر آزادسازی ارزهای بلوکه شده و تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا از رسانه‌ها خبری منتشر می‌شود.


 گفته می‌شود منابع بلوکه شده ایران به‌صورت کامل امروز وصول می‌شود. این منابع 5.6 میلیارد یورو معادل 6 میلیارد دلار است. این پول به‌حساب 6 بانک ایرانی در قطر واریز می‌شود که دارای سوئیفت باز هستند. گروهی از معامله‌گران با اشاره به این خبر از احتمال نوسان کاهشی نرخ دلار در روز جاری سخن می‌گویند.

از سوی دیگر، عده‌ای در جناح افزایشی معتقدند که این روزها اخبار سیاسی چندان مساعد نیست و بعد از بیانیه‌های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران، ایالات متحده در آخرین اقدام خود تحریم‌های جدیدی را علیه ایران ثبت کرده است.  در کنار این اخبار می‌توان به تنش اخیر آژانس و تهران هم اشاره کرد. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین اظهارات خود ادعا کرده ایران رسماً از لغو مجوز فعالیت چند نفر از باتجربه‌ترین بازرسان آژانس، خبر داده است و این ضربه‌ای غیرضروری به روابط بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در اجرای توافقنامه پادمان NPT است.

در واقع با این تصمیم، ایران به‌صورت مؤثر یک‌سوم از هسته باتجربه‌ترین بازرسان آژانس که برای ایران تعیین شده‌اند را حذف کرده است. البته ایران در واکنش به ادعای گروسی اعلام کرده اقدام اخیر ایران بر اساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقت‌نامه جامع پادمان بین ایران و آژانس (INFCIRC 214) صورت‌گرفته است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کرده و اجازه دهند که این سازمان‌ها فعالیت‌های حرفه‌ای و بی‌طرفانه خود را به‌دوراز فشارهای سیاسی انجام دهند.  از نظر فنی کاران تا زمانی که قیمت دلار بالای 49 هزار و 600 تومان باشد برای شکستن 50 هزار تومان تلاش خواهد کرد. همچنین از نظر فنی‌ها مقاومت سخت قیمت دلار بین 50 هزار و 200 تا 500 تومان است. از پایین نیز قیمت دلار، حمایت 49 هزار و 500 تا 600 تومان را در مسیر کاهش دارد که اگر از دست برود حمایت مهم بعدی 49 هزار و 200 تومان است که در صورت از دست‌ رفتن این مرز، فشار فروش زیاد خواهد شد.

منبع:اقتصاد نیوز

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر