/
۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۷

دانش‌بنیان‌ها موفقیت‌های قابل‌توجهی در زمینه فناوری‌های پتروشیمی داشته‌اند

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تحریم‌ها سبب شد دانش‌بنیان‌ها به موفقیت‌های مطلوبی در زمینه فناوری‌های تولید همسو با تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی دست یابند.
کد خبر : ۵۶۹۲۷

نبض نفت- حسن عباس‌زاده در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، با حضور در میز اقتصاد شبکه خبر که درباره زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی برگزار شد، اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از ۹۲ میلیون تن ظرفیت در صنعت پتروشیمی نصب شده است. وی مجموع تولید محصول‌های پتروشیمی در سال پیش را ۷۰ میلیون تن اعلام کرد و افزود: پارسال توانستیم ۱۶ میلیارد دلار محصول پتروشیمی صادر کنیم، در صورتی که بتوانیم زنجیره ارزش را در صنعت پتروشیمی تکمیل کنیم، قابلیت‌های صادراتی ما در این بخش نیز به مقدار قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۹ میلیون تن پلیمر در کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: براساس برنامه هفتم توسعه ظرفیت تولید پلیمر به ۱۹ میلیون تن افزایش خواهد یافت.
عباس‌زاده با بیان اینکه هم‌اکنون فناوری تبدیل محصولات پایه به میانی در کشور توسعه پیدا کرده است، گفت: سند توسعه زنجیره صنعت پتروشیمی تدوین شده و ۲۰ بسته سرمایه‌گذاری برای معرفی به سرمایه‌گذاران طراحی شده که ارزش آنها چهار میلیارد دلار است.
وی ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده طی پنج سال آینده اجرای تعدادی از این طرح‌ها آغاز خواهد شد.
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: در توسعه زنجیره ارزش باید همزمان به محصول و نیاز بازار توجه کنیم تا بتوانیم به سمت خودکفایی در این بخش گام برداریم.
عباس‌زاده با بیان اینکه بسیاری از کشورهایی که دارای فناوری هستند ترجیح می‌دهند مواد خام را دریافت کرده و به کالای نهایی تبدیل کنند، گفت: هم‌اکنون در جهان نیز ایران را به‌عنوان کشوری که بیشتر به صادرات محصولات خام می‌پردازد می‌شناسند، از این رو در طی سال‌های اخیر، به‌دلیل تشدید تحریم‌ها، شرکت‌های دانش بنیان در بخش پتروشیمی فعال شدند به‌نحوی که قادر شدند زنجیره فناوری را در تولید متانول ایجاد کنند. شرکت ملی صنایع پتروشیمی نخستین واحد را با سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیون دلاری احداث می‌کند.
وی با بیان اینکه اقدام‌های خوبی در این دولت انجام شده تا چالش نقدینگی صنایع کم شود، ادامه داد: فروش محصولات پتروشیمی به صورت اعتباری در پنج ماهه امسال بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است.
هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست که از روز یکشنبه (۶ شهریورماه) با رویکرد توسعه تکمیل زنجیره ارزش، حمایت از تولید ملی و رونق ساخت داخل در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌کار کرد، به‌مدت چهار روز دایر است.

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر