/
۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۴

مصوبه مجلس درباره جمع‌آوری گازهای همراه نفت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند عوارض گازهای مشعل سوزانده شده در تأسیسات نفت و گاز به ازای هر مترمکعب گاز، برای سال اول برابر با ۵ درصد و تا پایان برنامه، ۷۵ درصد بر مبنای متوسط قیمت وزنی صادراتی اخذ و به حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی واریز شود.
کد خبر : ۵۷۳۱۱

  نبض نفت- نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، ۱۸ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند (ت) و بند (پ) و اجزای یک و ۲ ماده ۴۶ لایحه مذکور موافقت کردند.
در بند (ت) ماده ۴۶ این لایحه آمده است: شرکت ملی نفت ایران مجاز است بر اساس مصوبات شورای اقتصاد در هر یک از طرح‌های صرفه‌جویی انرژی موضوع ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، نسبت به ارائه حواله یا سپرده نفت خام معادل حامل صرفه‌جویی‌شده قابل تبدیل شدن به گواهی از سهم دولت به سرمایه‌گذاران اقدام و تحویل نفت یا ارزش معادل روز تحویل را تضمین کند.
آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد وزارت نفت و همکاری وزارت امور اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی ظرف دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.
همچنین نمایندگان بند (ث) ماده ۴۶ لایحه مذکور را نیز تصویب کردند.
بر اساس بند (ث) ماده ۴۶ لایحه مذکور، جرائم موضوع ماده (۲۶) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی بر مبنای قیمت صادراتی اخذ می‌شود، همچنین عوارض گازهای مشعل سوزانده شده در تأسیسات نفت و گاز به ازای هر مترمکعب گاز، برای سال اول برابر با ۵ درصد و تا پایان برنامه، ۷۵ درصد بر مبنای متوسط قیمت وزنی صادراتی اخذ و به حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی موضوع جزء (۲) بند (الف) این ماده واریز می‌شود.
در مورد گازهای مشعلی که جمع‌آوری آنها طی قراردادهایی که قبل از لازم‌الاجرا شدن این قانون واگذار شده است، عوارض دریافتی از زمان اتمام قراردادهای منعقدشده محاسبه می‌شود. در صورت استنکاف شرکت‌های تابع ذی‌ربط وزارت نفت از پرداخت عوارض جمع‌آوری نکردن گازهای مشعل، میزان این عوارض از سهم منابع داخلی شرکت‌های یادشده در لوایح بودجه سنواتی کسر و پس از واریز به خزانه، به حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی منظور می‌شود. آیین‌نامه اجرایی این بند، توسط وزارتخانه‌های نفت و نیرو تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

منبع:شانا

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر