/
۱۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۷
بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی رویترز

تولید نفت اوپک برای سومین ماه پیاپی افزایش یافت/ تداوم روند افزایشی تولید نفت ایران

تازه‌ترین نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد کل تولید نفت خام اعضای اوپک در ماه اکتبر برای سومین ماه پیاپی با افزایش روبه‌رو بوده است.
کد خبر : ۵۷۸۰۶

به گزارش نبض نفت به نقل از  خبرگزاری رویترز، تازه‌ترین نظرسنجی این خبرگزاری در روز سه‌شنبه (نهم آبان‌ماه) نشان داد تولید نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه اکتبر برای سومین ماه پیاپی در پی بالا رفتن مقدار تولید نفت نیجریه و آنگولا با وجود کاهش عرضه عربستان و دیگر اعضای ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) افزایش یافت.
این بررسی نشان داد مجموع تولید اعضای اوپک در ماه اکتبر امسال به ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است که در مقایسه با ماه پیش از آن (سپتامبر) روزانه ۱۸۰ هزار بشکه  افزایش نشان می‌دهد. تولید نفت اعضای این سازمان در ماه اوت برای نخستین بار از فوریه افزایش یافته بود.
افزایش مداوم تولید اوپک بیشتر در پی بهبود و احیای تولید بعضی کشورهای عضو این سازمان که موفق به غلبه بر عوامل محدودکننده داخلی یا خارجی مانند تحریم یا ناآرامی‌های داخلی شده‌اند، اتفاق افتاده است.
قیمت‌های جهانی نفت خام هم‌اکنون در پی تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه با افزایش روبه‌رو بوده است.
بر اساس داده‌های حمل‌ونقل و منابع، نیجریه در ماه اکتبر امسال افزون بر افزایش صادرات خود بدون هیچ‌گونه اختلال عمده‌ای در حمل‌ونقل تولید را هم روزانه ۵۰ هزار بشکه افزایش داد. این کشور در نظر دارد تا سال آینده میلادی تولید خود را بیش از این بهبود بخشد.
بر اساس این نظرسنجی، آنگولا هم صادرات خود را در ماه اکتبر افزایش داد.
افزایش تولید نفت خام عراق و ایران در دوره مورد بررسی کمتر بوده است. بر اساس این بررسی، تولید نفت خام ایران در ماه اکتبر روزانه ۳ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه بوده است.
بر اساس نظرسنجی رویترز و داده‌های اوپک، تولید نفت خام ایران به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۸ یعنی زمانی که واشینگتن دوباره تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرد، رسیده است.
تحلیلگران گفته‌اند که به نظر می‌رسد افزایش صادرات ایران نتیجه موفقیت ایران در دور زدن تحریم‌های ایالات متحده و صلاحدید واشینگتن در اجرای آنها باشد.
منابع در این نظرسنجی گفتند پس از اقدام ایالات متحده آمریکا در ماه جاری برای لغو بخش زیادی از تحریم‌ها علیه بخش نفت ونزوئلا، هنوز افزایش فوری در تولید نفت این کشور مشاهده نشده است. منابع اوپک‌پلاس هم انتظار دارند بهبود تولید تدریجی باشد.
بر اساس این نظرسنجی، تولید ۱۰ عضو اوپک که مشمول برنامه کاهش عرضه اوپک‌پلاس هستند، در ماه اکتبر ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.
عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو این سازمان در حاشیه خلیج فارس به‌شدت به رقم توافق‌شده و کاهش‌های داوطلبانه پایبند هستند.
بررسی رویترز نشان داد عربستان تولید خود را در ماه‌های اکتبر و سپتامبر نزدیک به ۹ میلیون بشکه در روز نگه داشته است. این کشور در ماه سپتامبر کاهش تولید داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه‌ای خود را تا پایان سال تمدید کرد تا از بازار حمایت بیشتری کند.
تولید روزانه اوپک هنوز حدود ۵۶۰ هزار بشکه کمتر از مقدار مورد نظر است، زیرا نیجریه و آنگولا ظرفیت تولید به‌اندازه سطح توافق‌شده را ندارند.
این نظرسنجی بر مبنای داده‌های حمل‌ونقل ارائه‌شده از سوی منابع خارجی، داده‌های مؤسسه ریفینیتیو ایکون، اطلاعات شرکت‌های رصدکننده حمل محموله‌های نفتی مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات ارائه‌شده از سوی منابع شرکت‌های نفتی، اوپک و شرکت‌های مشاوره‌ای است.

برچسب ها:

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر