/
۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹
صنعت نفت به استقبال زمستان می‌رود

ذخیره‌سازی ۳ میلیارد مترمکعب گاز در مخازن شوریجه D و سراجه قم

سرپرست مدیریت تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: امسال تاکنون در مجموع حدود ۳ میلیارد مترمکعب گاز به مخازن ذخیره‌سازی شوریجه D و سراجه قم تزریق شده است که رکوردی بی‌سابقه طی یک دهه فعالیت تزریق در این دو مخزن به‌شمار می‌رود.
کد خبر : ۵۷۹۵۹

نبض نفت - عباس خزاعی گفت: به‌منظور تأمین، تولید پایدار و حداکثری سوخت زمستانی برنامه تعمیرات اساسی در سه شرکت تابع بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، شرق، غرب و منطقه عملیاتی سراجه قم  برنامه‌ریزی شد و مطابق برنامه‌های تکلیفی به پایان رسید که در این مجال از زحمت‌های همکاران ستادی و عملیاتی قدردانی می‌کنم.
وی افزود: مدت زمان انجام تعمیرات اساسی انجام‌شده در سه شرکت بهره‌برداری تابع و منطقه عملیاتی سراجه قم ۳۶۷ هزار نفر ساعت بوده است که مدت زمان تعمیرات اساسی اجرایی‌شده در سال جاری در مقایسه با پنج سال اخیر نوعی رکورد به‌شمار می‌رود و این افزایش ۵۰ درصدی حجم تعمیرات اساسی امسال حاصل تلاش همکاران همسو با تأمین پایدار و ایمن سوخت زمستانی است.
سرپرست مدیریت تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره تعمیرات اساسی در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی اظهار کرد: تعمیرات اساسی در این شرکت سهم ۲۴۵ هزار نفرساعتی را به خود اختصاص داده است که از مهم‌ترین تعمیرات می‌توان به تعمیر خط لوله ۴۸ اینچ انتقال گاز کنگان به پالایشگاه گاز فجر جم، تعمیرات اساسی لخته‌گیر دالان و آغار، تعمیر و تعویض پوشش خط لوله ۲۴ اینچ تسهیلات مرکزی آغار به پالایشگاه گاز فراشبند، تعمیر لخته‌گیر مرکز تفکیک خیرگو، تعمیر خط لوله ۱۶ اینچ مرکز وراوی و تعمیر خط لوله ۳۰ اینچ مراکز اول و دوم و ۲۴ اینچ مرکز سوم تابناک اشاره کرد.
خزاعی از انجام ۸۴ هزار نفرساعت تعمیرات در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق خبر داد و افزود: در این شرکت تعمیرات اساسی مرکز جمع‌آوری فاز یک و تعمیرات اساسی مرکز جمع‌آوری مرکزی و مرکز جمع‌آوری شمال شرقی و تعمیر خطوط مراکز یادشده و خط مشترک چاه‌های تولیدی شوریجه و تعمیرات اساسی مرکز اندازه‌گیری خانگیران انجام شد.
وی درباره فعالیت‌های تعمیراتی در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب تصریح کرد: در این شرکت ۳۸ هزار نفرساعت تعمیرات انجام شد که بخش عمده مدت زمان تعمیراتی یادشده به تعمیرات اساسی واحدهای تی‌سی‌اف و آی‌سی‌اف میدان گازی تنگ بیجار همسو با تحقق تولید حداکثری اختصاص یافت.
‌سرپرست مدیریت تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از برنامه‌ریزی‌های لازم برای توپکرانی خط لوله ۴۸ اینچ انتقال گاز منطقه کنگان به پالایشگاه فجر جم به‌صورت عملیاتی و بدون توقف تولید خبر داد و گفت: توپکرانی این خط بدون توقف تولید، طی روزهای آینده آغاز می‌شود و برای اجرای این عملیات، همه برنامه‌ریزی‌های لازم برای انجام ایمنی کار در نظر گرفته شده است.
 
خزاعی درباره مقدار تولید و برنامه تولید تکلیفی گاز در این شرکت اظهار کرد: درصد تحقق برنامه تکلیفی تولید گاز در این شرکت طی شهریورماه و مهرماه به‌ترتیب ۱۰۳ و ۱۱۳ درصد بوده است، همچنین برنامه تولید حداکثری گاز در زمان اوج مصرف در فصل زمستان مطابق برنامه ابلاغی کمیته سوخت، به حدود ۲۴۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.  
وی از آمادگی این شرکت برای تضمین و تأمین سوخت پایدار زمستان به‌ویژه در مناطق شمال شرق کشور خبر داد که برای دستیابی به این امر خطیر رکوردشکنی ذخیره‌سازی گاز طبیعی و تعمیرات اساسی در شرکت‌های تابع انجام شده است.
وی ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخازن سراجه قم و شوریجه D را از مهم‌ترین فعالیت‌های راهبردی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برشمرد و از رکوردشکنی ذخیره‌سازی گاز در این دو مخزن خبر داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه ذخیره‌سازی گاز طبیعی و بازتولید گاز در فصول سرد سال از این مخازن از اولویت‌های اصلی وزارت نفت به‌شمار می‌رود، همچنین شرایط و ظرفیت مناسب مخزن شوریجه D و موقعیت ویژه میدان سراجه قم، با مجموعه اقدام‌های انجام‌شده از ابتدای دوره تزریق گاز در سال جاری تاکنون در مجموع حدود ۳ میلیارد مترمکعب گاز به مخازن ذخیره‌سازی شوریجه D و سراجه قم تزریق شده است که رکوردی بی‌سابقه طی یک دهه فعالیت تزریق در این دو مخزن به‌شمار می‌رود.
شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از شرکت‌های اصلی تولیدی شرکت ملی نفت و بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز مناطق خشکی کشور است.

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر