/
۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۳
برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ملی نفت و آلودگی محیط زیستی

پروژه نصب توپکران و توپک‌گیر روی خطوط صادراتی نفت و گاز گچساران به بهره‌برداری رسید

پروژه مهم نصب توپکران و توپک‌گیر روی خطوط ۲۶ و ۳۰ اینچ صادراتی نفت و گاز گچساران با هدف جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ملی نفت و آلودگی محیط زیستی به بهره‌برداری رسید.
کد خبر : ۵۸۰۶۰

نبض نفت - غلامرضا کمالی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران روز شنبه ۲۰ آبان‌ماه در آیین بهره‌برداری از پروژه نصب توپکران و توپک‌گیر روی خطوط صادراتی با بیان اینکه ۲ هزار و ۳۲۶ کیلومتر از خطوط لوله این شرکت توپک‌رانی شده است، گفت: خطوط لوله نفت صادراتی ۲۶ و ۳۰ اینچ به سمت تلمبه‌خانه گوره از ۶۵ سال پیش تاکنون به‌صورت مستمر در حال انتقال نفت و گاز به پایانه صادراتی خارک بوده‌اند که عملیات نصب توپک‌گیر و توپکران استاندارد روی این خطوط محقق شد.
وی با بیان اینکه ساخت و نصب توپکران و توپک‌گیر از سوی متخصصان شرکت‌های داخلی انجام شده است، افزود: در این عملیات اصلاحی، با تعویض حدود ۴۰۰ متر از خطوط لوله آسیب‌دیده، حدود ۸ کیلومتر از این خطوط ایمن‌سازی شد.
حمید اسدپور، سرپرست مدیریت عملیات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران نیز گفت: این شرکت دارای بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال نفت و گاز در گستره جغرافیایی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان و بوشهر است.
وی افزود: خطوط لوله فلزی انتقال نفت، به‌دلیل خاصیت خورندگی این سیال، در طول سال‌های متمادی در معرض آسیب هستند و در صورت وقوع ترک و شکستگی، آلودگی آب و خاک محیط زیست پیرامون را به‌دنبال خواهد داشت.
 سرپرست مدیریت عملیات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران تصریح کرد: عملیات توپکرانی، با فرآیندهای پیچیده فنی و مهندسی، یک شی‌ء خارجی از خطوط انتقال نفت و گاز عبور داده  و با این اقدام شریان‌های انتقال از رسوبات ایجادشده پاک و پس از اندازه‌گیری قطر درونی، جداره لوله با مواد ضدخوردگی پوشش داده می‌شود.

 

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر