/
۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۳
با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در غرفه گروه انرژی پاسارگاد صورت گرفت؛

رونمایی از دستگاه شبیه‌ساز تزریق اسید در فرآیندهای لایه‌شکافی

دستگاه شبیه‌ساز تزریق اسید در فرآیندهای لایه‌شکافی که برای نخستین بار در کشور ساخته شده، امروز (چهارشنبه 19 اردیبهشت 1403) با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت در غرفه گروه انرژی پاسارگاد در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، رونمایی شد.
..
کد خبر : ۶۱۱۱۴

به گزارش نبض نفت روابط‌ عمومی گروه انرژی پاسارگاد، در مراسم رونمایی از این دستگاه که با حضور محسن‌خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مالک شریعتی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، علیرضا صادق‌آبادی مدیرعامل گروه انرژی پاسارگاد، احمد محمدی مدیرعامل شرکت اکتشاف، توسعه و‌ تولید پاسارگاد و محمدرضا اکبری مجری طرح و عضو هیئت علمی دانشکده نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد ویژگی‌های این دستگاه به عنوان یک‌ پروژه ملی تشریح و اعلام شد که پس از چهار کشور آمریکا، چین، فرانسه و برزیل، ایران پنجمین کشوری است که از فناوری ساخت این دستگاه برخوردار شده است.
این دستگاه که برای نخستین‌بار در کشور با حمایت گروه انرژی پاسارگاد و توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده از قابلیت‌های متنوعی همچون شبیه‌سازی تزریق اسید درون شکاف در زوایای مختلف شکاف، اندازه‌گیری قابلیت هدایت شکاف در فرآیند لایه‌شکافی با اسید و اندازه‌گیری میزان نشت و نفوذپذیری سیال از دیواره‌های شکاف برخوردار است.
 تفاهم‌نامه ساخت این تجهیز، سال گذشته و هم‌زمان با نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران منعقد شد و پس از تبدیل به قرارداد، در مدت زمانی کوتاه ساخته شد تا ایران نیز به عنوان یکی از معدود کشورهای جهان از تکنولوژی ساخت این تجهیز و بهره برداری از آن بهره‌مند باشد.
همچنین پس از رونمایی از این دستگاه، موافقتنامه همکاری بین شرکت اکتشاف، توسعه و تولید پاسارگاد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ایجاد آزمایشگاه تخصصی طراحی فرآیندهای لایه‌شکافی و آزمایشگاه یکپارچه سیال حفاری و سیال شکاف و سیمان حفاری امضا شد.
این موافقت‌نامه در حضور محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مالک شریعتی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و علیرضا صادق‌آبادی مدیرعامل گروه انرژی پاسارگاد، به امضای احمد محمدی مدیرعامل شرکت اکتشاف، توسعه و تولید پاسارگاد و محمدجواد عامری شهرابی معاون پژوهشی دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران) رسید.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر