/
۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲

بازدید معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر نفت از مركز دیسپچینگ شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی

معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر نفت به‌منظور بررسی روند توزیع سوخت در کشور از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بازدید کردند.
کد خبر : ۵۶۳۸۵

به گزارش نبض نفت به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، محمد مخبر و جواد اوجی روز پنجشنبه (۲۶ مردادماه) از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بازدید و روند توزیع سوخت مایع به ویژه بنزین را بررسی کردند.

در روزهای اخیر شایعه تغییر در سهمیه‌بندی و یا قیمت بنزین باعث ایجاد صف‌های طولانی در جلوی برخی جایگاه‌های سوخت شده بود.

مخبر: دولت برنامه‌ای برای تغییر قیمت و سهمیه بنزین ندارد

معاون اول رئیس‌جمهوری در جریان بازدید از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و ارتباط با مناطق این شرکت در سراسر کشور برای بررسی وضع تأمین و توزیع بنزین با اشاره به اینکه وزارت نفت جزء وزارتخانه‌های موفق دولت است، اظهار کرد: ‌وزارت نفت به وظایف خود از جمله تأمین سوخت به خوبی عمل کرده است.

محمد مخبر ادامه داد: تأمین پایدار و به‌موقع سوخت با توجه به ایام پایان تعطیلات تابستانی، کار سختی است زیرا مسافرت‌ها افزایش یافته است از این رو باید امکانات را فراهم کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری تأکید کرد: با وجود شایعه‌های منتشر شده و تغییری که به‌واسطه مصوبه مجلس شورای اسلامی برای استفاده از کارت‌های هوشمند سوخت شخصی ایجاد شد، در بعضی از جایگاه‌های عرضه سوخت حجم ترافیک بیشتر بود.

مخبر گفت:١٥ جایگاه در تهران هنوز مشکلاتی دارند که تصمیم بر این شد در این ۱۵ جایگاه سقف و محدودیت کارت‌های سوخت متناسب با شرایط اعمال شود و در صورت لزوم کاهش یابد.

وی افزود: در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌هایی لازم نشده است و اکنون با توجه به محدودیت‌های ناشی از نبود سرمایه‌گذاری‌ها، شرایط با ایثار اداره می‌شود.

وی افزود: این روزها به چند دلیل جایگاه‌های عرضه سوخت شلوغ‌تر بوده است، یکی موضوع انتشار شایعه‌ها بود، در حالی که تأکید می‌شود دولت به هیچ‌وجه قصد افزایش قیمت بنزین را ندارد و در سهمیه هم تغییری نخواهیم داشت.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: برای حل مشکل در جایگاه‌های عرضه سوخت پر ترافیک، از دیروز وزارت نفت بسیج شد تا مشکل را حل کند.

وی در پایان از کارکنان صنعت نفت در مناطق عملیاتی تشکر کرد.

معاون اول رئیس جمهوری پیش از بازدید از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از ۳ جایگاه عرضه بنزین در سطح شهر تهران بازدید کرد.

اوجی: توزیع ۱۷ میلیارد لیتر بنزین 

وزیر نفت در جریان بازدید معاون اول رئیس‌جمهوری از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و ارتباط با مناطق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در سراسر کشور برای بررسی وضع تأمین و توزیع بنزین با اشاره به اینکه امسال تاکنون ۱۷ میلیارد لیتر بنزین در کشور توزیع شده است، افزود: پارسال میانگین مصرف بنزین در کشور ۱۰۳ میلیون لیتر در روز بوده است اما با افزایش تردد در کشور به میانگین روزانه ۱۱۹ تا ۱۲۰ میلیون لیتر رسیدیم.

جواد اوجی با اشاره به اینکه مصرف بنزین در کشور ۱۳ درصد افزایش داشته است، ادامه داد: کل چهار هزار و ۴۰۰ جایگاه عرضه بنزین کشور فعال است.

وزیر نفت تأکید کرد: برای کاهش ترافیک در جایگاه‌های عرضه سوخت، محدودیت کارت‌های هوشمند سوخت را کاهش دادیم.

اوجی گفت: با بررسی از طریق ارتباط با مناطق مختلف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی شاهد اوضاع مطلوب  توزیع و تأمین سوخت هستیم.

وی با تأکید بر اینکه برای نخستین بار در کشور ۵ میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌ها ذخیره شده است، افزود: این ذخیره‌سازی شامل ۳ میلیارد لیتر گازوئیل و ۲ میلیارد لیتر نفت کوره می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه ذخیره‌سازی سوخت در کشور مطلوب بوده و از ماه گذشته (تیرماه) صادرات گازوئیل آغاز شده است، تصریح کرد: ساخت خط لوله پارس (خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی مهرآران - فسا - شیراز) در شورای اقتصاد مصوب شده است و ساخت آن آغاز خواهد شد.

اوجی با بیان اینکه بحث افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت و مجلس نیست، گفت: امسال تاکنون نسبت به پارسال ۶ تا ۷ درصد افزایش حجم تردد داشته‌ایم و مصرف روزانه به‌طور میانگین ۱۷ تا ۲۰ میلیون لیتر بیشتر از دوره مشابه پارسال بوده است.

وی با اشاره به اینکه در قانون بودجه امسال استفاده از کارت سوخت شخصی تا پایان شهریورماه باید اجرایی شود، افزود: با این حال همه جایگاه‌های عرضه سوخت به اندازه کافی کارت سوخت در اختیار دارند.

آماده ‌باش ۱۰۰ درصدی برای تأمین و توزیع پایدار سوخت

وزیر نفت ادامه داد: آماده‌باش ۱۰۰ درصدی در تأمین سوخت، فرآورده‌های نفتی مورد نیاز، سوخت مایع نیروگاه‌ها و تدابیر لازم برای سوخت‌رسانی اربعین وجود دارد.

اوجی تأکید کرد: دغدغه‌ای در تامین سوخت نیست و هدف از انتشار شایعه‌های مربوط به بنزین به چالش انداختن مردم است.

وی با اشاره به اینکه طبق گزارش امروز استان‌ها مشخص شد روال تأمین و توزیع سوخت در کشور عادی است، گفت: تعدادی جایگاه عرضه سوخت در تهران داشتیم که با ترافیک بیشتری همراه بود و برای حل این مشکل با دستور معاون اول رئیس‌جمهوری، محدودیت سوختگیری با کارت سوخت جایگاه‌ را متناسب با شرایط کاهش می‌دهیم تا مشکل حل شود.

وزیر نفت افزود: شمار جایگاه‌های پر ترافیک حدود ۱۵ باب بوده که در مقایسه با مجموع چهار هزار و ۴۰۰ جایگاه در سراسر کشور عددی بسیار ناچیز است.

اوجی با اشاده به اینکه افزون بر تأمین بنزین و گازوئیل کشوی، تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها، هواپیما و صنایع را نیز به‌عهده داریم، ادامه داد: این در حالی است که عمده تولید فرآورده در جنوب کشور متمرکز است و باید این فرآورده‌ها با خط لوله یا نفتکش‌های جاده‌پیما به مصرف‌کنندگان برسد.

وزیر نفت همچنین با اشاره به بازدید میدانی از جایگاه‌های عرضه سوخت ادامه داد: در بیشتر جایگاه‌های عرضه بنزین تهران و دیگر نقاط کشور، عملیات سوخت‌گیری طی ۴ تا ۵ دقیقه انجام می‌شود.

اوجی تأکید کرد: بعضی از رسانه‌های معاند از ۲ هفته پیش بر شایعه‌های بنزینی دامن زدند و جو روانی در کشور ایجاد کردند، از سوی دیگر سفرهای تابستانی تشدید شده و این مورد هم به افزایش مصرف بنزین دامن زده است.

وی با بیان اینکه سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو به ناوگان حمل و نقل کشور اضافه می‌شود در حالی که خودروهای فرسوده از دور خارج نمی‌شوند، گفت: این موضوع نیز افزایش مصرف بنزین را به دنبال دارد.

هیچ جایگاه عرضه‌ سوختی بدون کارت نیست

وزیر نفت با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی برای الزام استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی، افزود: هیچ جایگاه عرضه سوختی بدون کارت سوخت جایگاه‌دار نمانده است.

اوجی ادامه داد: روزی که اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی را آغاز کردیم مقدار استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی ۱۷ درصد بود و اکنون این رقم به ۷۵ درصد رسیده است.

وی تأکید کرد: محدودیتی در استفاده از کارت سوخت شخصی وجود ندارد و در هر بار سوخت‌گیری می‌توان ۶۰ لیتر بنزین دریافت کرد، در سفرهای مربوط به ایام اربعین هم محدودیتی وجود ندارد و جایگاه‌های عرضه سوخت سیار هم پیش‌بینی شده است.

وزیر نفت گفت: به‌عنوان وزیر نفت برای چندمین بار تأکید می‌کنم دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

سالاری: افزایش ۱۳ درصدی مصرف بنزین در سال ۱۴۰۲

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش در جریان بازدید محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری و جواد اوجی، وزیر نفت از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و ارتباط با مناطق شرکت این شرکت در سراسر کشور برای بررسی وضع تأمین و توزیع بنزین با اشاره به حمایت و توجه وزیر نفت به موضوع  سوخت‌رسانی در کشور، اظهار کرد: همه مناطق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور در حال آماده‌باش هستند.

جلیل سالاری با اشاره به افزایش روزانه ۱۷ میلیون لیتری توزیع بنزین تاکنون در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه پارسال ادامه داد: این رقم از افزایش ۱۳ درصدی مصرف حکایت دارد، با این حال با ظرفیتی که پارسال اضافه شد، با وجود افزایش مصرف خللی در موضوع سوخت‌رسانی به وجود نیامد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با اشاره به اینکه امسال حدود ۱۸۳میلیون تردد جاده‌ای داشتیم و افزایش ۵ درصدی در این بخش ثبت شده است، گفت: با این حال به راحتی سوخت‌گیری انجام می‌شود و در ساماندهی مجاری عرضه هم موفق بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و مجوز پدافند غیرعامل کارت‌خوان‌های جایگاه‌های عرضه سوخت را در کشور بومی کردیم، افزود: یک نمونه کار نو انجام شده است و در ابتدای دولت سیزدهم ۹ هزار کارت داشتیم و مجوز تولید ۱۰میلیون کارت سوخت را گرفتیم و تاکنون ۲۲۰ هزار کارت سوخت در ۴ ماه صادر کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش تولید سوخت و فرآورده‌های نفتی در شرکت‌های پالایشی ادامه داد: هماهنگی در مجموعه جنوب کشور برای تولید و انتقال سوخت انجام شده و اکنون وضع تولید تثبیتی است و ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین در روز تولید می‌شود.

سالاری با بیان اینکه تعمیرات اساسی را انجام دادیم و وضع توزیع هم مناسب است، گفت: افزایش ۱۳ درصدی مصرف بنزین در کشور با فعالیت ۵۰۰ نفتکش جاده‌پیما برابری می‌کند که با موفقیت انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در تهران ۹ میلیون تراکنش داشتیم و آمار خرابی به حداقل رسیده است، افزود: ذخیره‌سازی بنزین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون لیتر افزایش داشته و سوخت‌رسانی مستمر بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به پیش‌رو بودن ایام اربعین و سفرهای تابستانی، افزود: اقدام‌های لازم برای تأمین سوخت موردنیاز به‌طور کامل انجام شده است.

سالاری با بیان اینکه ظرفیت ۵ میلیارد لیتری سوخت مایع نیروگاه‌ها پر شده است و مخازن باقیمانده نیز فعال نیست و برای ۴۵ روز سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها پیش‌بینی شده است، تأکید کرد: در تلاشیم تا به سمت بازار صادرات برای گازوئیل حرکت کنیم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با تأکید بر اینکه هیچ جایگاهی در کشور تعطیل نیست و سهمیه جایگاه‌ها را هم اضافه کردیم، افزود: افزایش سهمیه‌ سبب پایداری توزیع سوخت شده است.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر