/
۰۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰

آخرین وضعیت توسعه 10 میدان مشترك نفتی و گازی ایران

مدیرعامل شرکت ملی نفت با تشریح برنامه توسعه میادین مشترک گفت: تا پایان شهریور ماه، تولید نفت ایران از 3.4 میلیون بشکه در روز فراتر خواهد رفت و صادرات نفت و میعانات گازی ایران نسبت به ابتدای دولت سیزدهم بیش از 2 برابر شده است
کد خبر : ۵۶۶۴۰

آخرین وضعیت توسعه 10 میدان مشترك نفتی و گازی ایران 

به گزارش نبض نفت به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران ، مدیرعامل شرکت ملی نفت با تشریح برنامه توسعه میادین مشترک گفت: تا پایان شهریور ماه، تولید نفت ایران از 3.4 میلیون بشکه در روز فراتر خواهد رفت و صادرات نفت و میعانات گازی ایران نسبت به ابتدای دولت سیزدهم بیش از 2 برابر شده است. 

به گزارش رسانه های خبری، محسن خجسته‌مهر با اشاره به آخرین برنامه و اقدامات شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میادین مشترک عنوان کرد: تمام میادین مشترک نفتی و گازی ایران تعیین تکلیف شده است. برخی از این میادین نیازمند توسعه تکمیلی بودند یعنی تولید از آنها صورت می‌گرفت و نیاز بود برای نگهداشت و افزایش تولید آن اقداماتی صورت بگیرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: قرارداد تعدادی از میادین نفتی و گازی جدید منعقد شده و سرمایه‌گذاری آغاز شده است. برخی نیز تنفیذ قرارداد صورت گرفت و وارد مرحله اجرایی شد. توسعه فاز دوم میادین مشترک تولیدی نیز برنامه‌ریزی شده و در مرحله امضای قرارداد است.

*بیش از 70 درصد از میادین نفتی و گازی مشترک ایران از نظر میزان ذخایر، تولیدی هستند

وی اظهار داشت: به عنوان مثال در میادین نفتی می‌توانیم به میدان یاران شمالی، یاران جنوبی، سهراب، لایه نفتی پارس جنوبی و اروند اشاره کنیم که جزو میادینی هستند که یا قراردادشان را امضا کردیم یا تنفیذ کردیم و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شده است. 

خجسته‌مهر توضیح داد: هم‌اکنون بیش از 70 درصد از میادین نفتی و گازی مشترک ایران از نظر میزان ذخایر، تولیدی هستند. بیش از 80 درصد از ذخایر نفت میادین مشترک در استان خوزستان، در حوزه غرب کارون و در شرکت نفت و گاز اروندان است که الان نسبت تولید آنها در مقایسه با میادین مستقل آن حوزه به نسبت 3 به 1 است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: در حوزه میادین گازی، حدود 50 درصد از ذخایر گازی ایران در میدان مشترک پارس جنوبی است که هم‌اکنون 70 درصد از گاز تولیدی در کشور از این میدان رقم خورده است. در دولت سیزدهم فاز 11 پارس جنوبی بعد از 20 سال معطلی در 20 ماه به تولید رسید. 

وی تاکید کرد: با حفاری اولین چاه در میدان گازی بلال، این میدان به تولید گاز رسید. بهره‌برداری از شیرین‌سازی میعانات گازی فاز 2 و 3  پارس جنوبی رقم خورد. در همین دولت احداث خط لوله فاز 16 پارس جنوبی آغاز شد و انشاالله تا قبل از زمستان این خط به بهره‌برداری می‌رسد. 

خجسته‌مهر افزود: همچنین عملیات اجرایی طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در دولت سیزدهم آغاز شد. در میدان فرزاد ب، قرارداد توسعه تنفیذ شد. قرارداد فاز دوم توسعه میدان یادآوران آماده شده است که با نهایی شدن مذاکرات امضا شده و عملیات اجرایی آغاز می‌شود.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر