/
۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۳
وزیر اقتصادی در گفت‌وگو با بخش خبری 14 سیما:

انتشار صورت‌های مالی 2000 شركت دولتی تا پایان سال/48 شركت زیان ده دولتی

وزیر اقتصاد با اعلام خبر انتشار 1000 صورت مالی شرکت‌های دولتی در سامانه کدال طی روز جاری، گفت: امیدواریم که تا پایان اسفند ماه 1402 بتوانیم صورت‌های مالی 2 هزار شرکت دولتی یا تحت کنترل بخش عمومی اقتصاد را برای نخستین بار منتشر کنیم.
کد خبر : ۵۷۸۶۷

به گزارش نبض نفت به نقل از  روابط عمومی بانک ملی ایران ؛ سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگوی تلفنی با بخش خبری 14 سیما در خصوص شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی اظهار کرد: همانطور که در خصوص موضوع شفافیت اطلاعات اقتصادی و مالی وعده داده شده بود، می‌خواهیم امکان این را فراهم کنیم که صاحبنظران، متخصصین و عموم مردم ایران یک نظارت مردمی بر این موضوع داشته باشند.وی افزود: امروز موفق شدیم 1000 صورت مالی مربوط به شرکت‌های دولتی را در سامانه کدال برای عموم مردم منتشر کنیم.
این عدد در شروع به کار دولت مردمی سیزدهم صفر بود، یعنی هیچ اطلاعات شفاف و دقیقی رسماً از سوی شرکت‌های دولتی منتشر نمی‌شد.خاندوزی گفت: در سال اول دولت صورت‌های مالی بیش از 300 شرکت و سال گذشته حدود هزار شرکت منتشر شد و امیدوار هستیم که در سومین سال دولت و تا پایان اسفند ماه 1402 بتوانیم صورت‌های مالی 2 هزار شرکت دولتی یا تحت کنترل بخش عمومی اقتصاد را برای نخستین بار منتشر کنیم.
وزیر اقتصاد گفت: فایده انتشار صورت‌های مالی این است که هم امکان نظارت را فراهم می‌کند و هم اینکه دستور رئیس جمهور در جلسه هیات دولت که انضباط مالی در شرکت‌های دولتی و پاسخگویی و شفافیت بود، محقق می‌شود.
وی اعلام کرد: ناشی از این اقدامات سختگیرانه در حوزه نظارت مالی و انضباط مالی که با دستور رئیس جمهور انجام شد، در سال گذشته 48 شرکت زیان‌ده دولتی تبدیل به شرکت‌های سودده شدند و 123 شرکت که زیان انباشته طی سال‌های متوالی داشتند، از زیان انباشته خارج شدند و وارد سودآوری شدند و انباشت سال‌های گذشته آنها سودآور شد.
وزیر اقتصاد توضیح داد: همچنین 83 شرکت دولتی نسبت به سالهای قبل سودده‌تر شدند و 123 شرکت دولتی بیش از 50 درصد افزایش سودآوری داشتند که نشان‌دهنده این است که مساله مدیریت و کیفیت عملکرد این شرکتها که دارند اموال دولت را مدیریت می‌کنند، بهبود عملکرد پیدا کرده است.
وی تاکید کرد: شفافیت ادامه پیدا خواهد کرد و انشاالله بتوانیم در پایان 1402 به عنوان جشن خاتمه شفافیت کامل تمام شرکت‌های دولتی به جز بخش‌هایی که به جهت مسائل نظامی و دفاعی درجه محرمانگی دارند و نباید اطلاعات آنها منتشر شود؛ در مورد سایر شرکت‌ها این کار را به انجام خواهیم رساند.

مطالب پیشنهادی
منتخب سردبیر