چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۹ - 2020 February 19
کد خبر: ۲۱۱۵۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تازه ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد که روند کاهشی تقاضا برای نفت خام اعضای این سازمان ادامه خواهد یافت.
به گزارش نبض نفت به نقل از دبیرخانه اوپک ، اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که دیروز (چهارشنبه، ۲۰ شهریور ماه) منتشر شد، اعلام کرد؛ تقاضا برای نفت خام اعضای اوپک در سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۱۷ روزانه یک میلیون بشکه کاهش یافت و برای سال آینده نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش می‌یابد.
برپایه این گزارش، تازه‌ترین برآورد اوپک نشان می‌دهد تقاضا برای نفت خام اعضای این سازمان در سال جاری میلادی روزانه ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه است و در سال آینده به ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه می‌رسد.
براساس تازه‌ترین گزارش دبیرخانه اوپک، انتظار می‌رود رشد مصرف جهانی نفت در سال جاری و آینده حدود یک میلیون بشکه باشد، اما رشد تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک در سال جاری دو میلیون بشکه و در سال آینده دو ‌میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه افزایش یابد.
گزارش اخیر اوپک می‌افزاید: تولید نفت اعضای اوپک روزانه ۱۳۶ هزار بشکه نسبت به ماه پیش (جولای- ۱۰ تیر تا ۹ مردادماه) افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش، عربستان با افزایش روزانه ۱۱۸ هزار بشکه بیشترین افزایش تولید را در این ماه به خود اختصاص داد. تولید نفت نیجریه و عراق نیز در این ماه به ترتیب روزانه ۸۶ و ۴۳ هزار بشکه با افزایش همراه شد.
نفت ونزوئلا نیز در این ماه روزانه ۴۳ هزار بشکه کاهش یافت و بیشترین کاهش تولید را به خود اختصاص داده است.
کاهش بیش از ۴ دلاری قیمت نفت‌خام 
تازه‌ترین گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک نشان می‌دهد که قیمت نفت‌خام سنگین ایران در ماه آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) با  چهار دلار و ۸۸ سنت کاهش نسبت به ماه جولای (۱۰ تیر تا ۹ مردادماه)  به ۵۷ دلار و ۷۷ سنت برای هر بشکه رسیده است.
میانگین قیمت نفت‌خام سنگین ایران در سال گذشته میلادی، ۶۷ دلار و ۹۴ سنت برای هر بشکه ثبت شد.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: