جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸ - 2020 July 10
کد خبر: ۲۲۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
در نشست امروز مطرح شد؛
مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی اظهار داشت: فاز بخار نیروگاه گل گهر روز دوشنبه توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود که راندمان واحد گاز نیروگاه 34 درصد و راندمان کل بلوک 49 درصد است.

نبض نفت - دودآبی‌نژاد در نشست خبری با اعلام اینکه فاز بخار نیروگاه گل گهر روز دوشنبه توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود، اظهار داشت: فاز گاز نیروگاه در زمستان سال 96 افتتاح شد و در تاریخ 22 تیر 98 نیز واحد بخار با شبکه سراسری سنگرون شد.

وی با بیان اینکه این نیروگاه 492 مگاواتی دو واحد 166 مگاواتی گازی و یک واحد 160 مگاواتی بخار دارد، افزود: راندمان واحد گاز نیروگاه 34 درصد و راندمان کل بلوک 49 درصد است.

مجری طرح‌های نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی تصریح کرد: مصرف گاز نیروگاه 45 هزار متر مکعب در ساعت و در صورت استفاده از سوخت دوم 45 لیتر در ساخت گازوئیل مصرف می‌شود و برای ذخیره‌سازی سوخت مایع دو مخزن 20 هزار لیتری تعبیه شده که به مدت 20 روز سوخت مورد نیاز نیروگاه را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه بخش عمده سرمایه‌گذاری از طریق فاینانس مپنا بوده است افزود: برق حرارتی قرارداد خرید تضمینی برق نیروگاه را دارد که  200 مگاوات توسط برق حرارتی و مابقی به مصرف واحدهای صنعتی مجموعه می‌رسد.

دودابی با بیان اینکه با تکمیل واحد بخار نیروگاه 250 میلیون لیتر در سال در مصرف گازوئیل صرفه‌جویی می‌شود خاطرنشان کرد: 16 هزار مگاوات ظرفیت این نیروگاه گازی است و امیدواریم منابع لازم جهت تکمیل بخش بخار تامین شود.

وی یادآور شد: طبق ماده 12 قانون رفع موانع تولید در صورتی که سرمایه‌گذاری تکمیل واحد بخار تضمین شود هزینه‌ها از سود حاصله قابل پرداخت خواهد بود.

در ادامه این نشست، تقی‌زاده اظهار داشت: با هدف تامین انرژی کارخانجات صنعتی و مدنی سایت گل‌گهر یک نیروگاه با ظرفیت 1500 مگاوات طراحی و مطالعات آن انجام شد و برنامه‌ریزی شده که در سه فاز 500 مگاواتی اجرا شود.

وی با بیان اینکه بلوک اول 500 مگاواتی اکنون وارد مدار است، افزود: این نیروگاه دو واحد گازی با ظرفیت 342 مگاوات و یک واحد بخار 160 مگاواتی دارد که واحدهای گازی دو سال است که در مدار بوده و واحد بخار نیز تیرماه سنکرون و ابتدای مهرماه واحد فاز بهره‌برداری تجاری شد.

مدیرعامل انرژی تابان امید تصریح کرد: انرژی خروجی نیروگاه از طریق پست به خط نیریز – سیرجان تزریق می‌شود و مصارف صنعتی را تامین می‌کند.

وی جمع سرمایه‌گذاری بلوک اول را 280 میلیون یورو اعلام کرد که 70 درصد آن از سوی مپنا فاینانس شده است.

وی افزود: بلوک یک نیروگاه از نوع کلاس اف و با راندمان 48 درصد در حال بهره‌برداری است بلوک دو نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت 500 مگاوات، و کلاس اف و راندمان 58 درصد طراحی شده مطالعات اف اس انجام شده که با مشارکت شرکت مپنا و آنسالدوی ایتالیا و فاینانس 500 میلیون یورویی توسط اگزیم بانک روسیه انجام می‌شود.

وی همچنین گفت: مطالعات بلوک 3 نیز انجام شده و بعد از اجرایی شدن بلوک 2 وارد فاز اجرای بلوک سوم نیروگاه خواهیم شد.

منبع: ایلنا


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: