چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۰ - 2020 August 12
کد خبر: ۲۴۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات مختلف، ‌نقش دولت در صنایع بالادستی نفت افزایش داشته و از همین رو سهم بخش خصوصی نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه شاهد کاهش نقش این بخش نیز هستیم.
نبض نفت - حمید حسینی : در چهاردهمین همایش سالانه اتحادیه اوپکس با بیان اینکه در گذشته خرید بر اساس نیاز انجام می‌شد، ادامه داد:‌ اما اکنون مردم خریدی را انجام می‌دهند که امیدوار باشند در آینده آن کالا گران شود.
وی افزود: ‌دقیقا مشکل اقتصاد ایران نیز این است که امکان پیش‌بینی آینده وجود ندارد.
حسینی با بیان اینکه دولت یازدهم با برنامه توانست برجام را محقق کرده و تورم را کاهش دهد، ‌ تاکید کرد: ‌اما دولت دوازدهم تنها بحران‌ها را فرو نشاند و برنامه‌ای نداشت که این امر صدمات جدی به بخش خصوصی وارد کرده است.

وی گفت: برای کنترل شرایط، دولت در صنایع بالادستی نفت و گاز وارد شده و سهم بخش خصوصی نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه شاهد کاهش نقش این بخش نیز هستیم.

سخنگوی اتحادیه اوپکس چالش دیگر بخش خصوصی را تحولات بازار انرژی عنوان کرد و افزود:‌ در دنیا، انرژی‌های فسیلی با برق در حال جایگزینی است و افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت شیل نیز هر ساله بر اقتصاد صادرکنندگان نفت فشار می‌آورد.
وی مشکل دیگر را قوانین IMO دانست و گفت:‌ این قوانین علاوه بر آنکه باعث کاهش قیمت نفت خام ترش در دنیا می‌شود، ‌قیمت نفت کوره تولیدی ایران را نیز کاهش خواهد داد تا آنجا که قیمت نفت کوره با سولفور بالا به ۳۸۰ دلار در هر تن رسیده و این در حالی است که نفت کوره با سولفور ۰.۵ درصد ۶۴۰ دلار قیمت‌گذاری می‌شود.

به گفته حسینی عمده میادین نفتی ایران، ‌دارای نفت سبک و ترش است و از همین رو تحولات بازار به ضرر ایران خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بازارهای منطقه‌ای یکی از مزیت‌های ایران به شمار می‌رود، ادامه داد: ‌اما در این زمینه نیز خوب عمل نکرده‌ایم و در آخرین مورد می‌توان به امضای قرارداد خرید گاز کویت از قطر اشاره کرد که می‌توانست بازار مناسبی برای گاز ایران باشد.
حسینی چالش منطقه‌ای دیگر را خط لوله روسیه به ترکیه دانست و گفت: ‌این خط لوله نیز می‌تواند بازار دیگر ایران را تحت تاثیر قرار دهد.
وی به چالش‌های داخلی مانند پیمان‌های ارزی و گواهی منشا اشاره کرد و افزود: ‌با وجود بورس و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ‌ این کنترل از سوی وزارت نفت بی‌معنا است.    

عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تاکید کرد:‌مالیات بر ارزش افزوده نیز نقدینگی بنگاه‌های صادراتی را تحت فشار قرار می‌دهد و در حالی که واردکنندگان از این مالیات معاف هستند اما کاری برای صادرکنندگان به عنوان تامین‌کنندگان اصلی ارز انجام نمی‌شود.


وی به لزوم ایجاد رگولاتور مستقل اشاره کرد و گفت: قرار است وزیر نفت جلسه‌ای با اعضای هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی داشته باشد.


 چهاردهمین همایش سالانه اتحادیه اوپکس،‌ بعد از ظهر امروز با حضور «لعیا جنیدی»‌ معاون حقوقی رئیس جمهوری «‌امیرحسین زمانی نیا»‌ معاون امور بین الملل وزیر نفت و اعضای هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت،‌گاز و پتروشیمی در هتل ارم تهران برگزار شد.


منبع: ایرنا

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: