چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۶ - 2020 August 12
کد خبر: ۲۴۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۲
رئیس دیده بان شفافیت در نامه ای به وزیر نفت تصمیم شرکت ملی گاز برای ساخت یک مجتمع اداری بزرگ را غیر ضروری و برخلاف منافع کشور در شرایط موجود دانست.
نبض نفت -  رئیس دیده بان شفافیت در مکاتبه ای با وزیر نفت انقادهایی را نسبت به ساخت ساختمان جدید شرکت ملی گاز این وزارت خانه اعلام کرد. در نامه توکلی آمده است، جنابعالی به خوبی آگاه هستید که کشور با محدودیت وسیع منابع بودجه مواجه است،  باید صرفه­ جویی در هزینه ­کرد واحدهای اجرایی و شرکت­های دولتی از اولویت­های ویژه دولت باشد. گزارش‌های موثق دریافتی به دیده بان شفافیت و عدالت حاکی از آن است که متأسفانه شرکت ملی گاز ایران در اقدامی عجیب و بر خلاف این  اولویت ها در حال اخذ مصوبه کمیسیون ماده 5 شهرداری برای ساخت  احداث مجتمعی عظیم با عنوان مجتمع اداری متمرکز شرکت ملی گاز ایران است. بناست این مجتمع در زمینی به مساحت 57840 متر مربع در غرب بزرگراه شهید صیاد شیرازی، شمال خیابان بطحانی (مغان) ساخته ­شود که از وزارت دفاع خریداری شده است.

تاکنون تنها چندین میلیارد تومان برای مسابقه معماری این ساختمان در سال گذشته هزینه و منجر به انتخاب شرکتی خارجی شده است. ضمناً قراردادهایی با یک شرکت به عنوان مشاور پروژه؛ و یک شرکت به عنوان مشاور ارزیابی عارضۀ ترافیکی و به موازات آن با شرکت های دیگری در زمینه مطالعات زیست محیطی، موزه گاز (سازمان میراث فرهنگی)، شهرسازی، زیرساخت، لرزه‌سنجی و پدافند عامل منعقد شده است.

شرکت ملی گاز ایران با توجه به سیاست برون سپاری و خصوصی سازی شرکت های وابسته نظیر انتقال گاز، گاز استانی، پالایشگاه­های گاز و تحقق ضریب نفوذ 98درصد گازرسانی کشور،  تعداد وگستره پروژه­ها به شدت کاهش یافته و محدود شده است. لذا این شرکت به طور طبیعی باید حجم زیادی از مجتمع اداری خود را آزاد سازد.
بنابراین نه تنها ساختمانهای موجود کفایت می کند، بلکه ساختمان‌هایی نیز مازاد خواهند بود و نیازی به احداث مجتمع اداری جدید نیست.

لذا هرگونه ساخت و ساز جدید این شرکت در شرایط معمول فاقد توجیه، اتلاف منابع و اسراف است. حال  در شرایط بحرانی فعلی که کشور با کمبود شدید منابع مواجه است و حتی وزارت نفت سرمایه لازم برای حیاتی ترین پروژه های خود را ندارد؛  این کار خیانت به کشور و دولت است و وبال پروژه­ های غیر ضروری بر گردن جنابعالی سنگینی می‌­کند.


منبع: تسنیم

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: