چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۳ - 2020 February 19
کد خبر: ۲۵۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳

نبض نفت - بودجه سال آينده كشور در شرايطي تدوين شد كه درآمدهاي نفتي كاهشي بيش از 66 درصدي داشت. با وجود كسري 106 هزار ميليارد توماني و احتمال افزايش تورم به بيش از 40 درصد، دولت در صدد است با راهكارهايي از جمله افزايش درآمدهاي مالياتي و فروش اوراق قرضه كسري بودجه خود را جبران كند. از اين رو درآمدهاي مالياتي در بودجه سال آينده حدود 195 هزار ميليارد تومان برآورد شده كه دولت اصرار دارد 175 هزار ميليارد آن محقق شود. هر چند پس از تقديم لايحه بودجه به مجلس‌، كميسيون تلفيق براي افزايش درآمدهاي مالياتي دولت تدابير و پايه‌هاي جديدي انديشيد. ماليات بر برخي كالاها مانند فلزات گرانبها‌، نفت و مشتقات آن‌، كالاهاي مضر و همچنين خانه‌هاي لوكس تازه‌ترين مصوبات كميسيون تلفيق است كه در صورت تصويب در صحن علني مجلس مي‌توان اميد داشت كه از سال آينده درآمدهاي مالياتي دولت با تغييرات عمده‌اي همراه باشد.

 

ماليات بر نفت و مشتقات، واكنش خريداران در بورس انرژي

در جلسه علني آخرين روز از دي‌ماه، نمايندگان در جريان بررسي لايحه مربوط به ماليات بر ارزش افزوده، نرخ ماليات و عوارض كالاهاي نفتي، فلزات گرانبها، سيگار، نوشابه و ساير كالاهاي آسيب‌رسان به سلامت را تعيين كردند. بر اساس مصوبات كميسيون تلفيق انواع بنزين و سوخت هواپيما نرخ ماليات 30 درصدي همچنين نفت گاز، نفت سفيد، نفت كوره، ‌گاز طبيعي و گاز مايع با نرخ مالياتي 15 درصد به فروش مي‌رسند. ماليات بر نفت و مشتقات آن داراي 4 تبصره است. در اين تبصره‌ها فروش نفت خام، ميعانات گازي و گاز طبيعي به پالايشگاه‌ها همچنين واردات بنزين، گاز طبيعي و سوخت هواپيما توسط وزارت نفت مشمول ماليات نيست. اما شركت‌هاي دريافت‌كننده اين محصولات در صورت فروش آنها، بايد ماليات بپردازند. به نظر مي‌رسد اين تبصره عرضه نفت و محصولات آن در بورس انرژي را تحت‌تاثير قرار دهد. چرا كه اغلب تقاضاكنندگان در بورس انرژي شركت‌هاي خصوصي هستند كه شرايط را براي فروش محصولات عرضه‌شده در بورس انرژي دارند از اين رو تبصره‌اي براي اين شركت‌ها در خصوص ميزان ماليات دريافتي لحاظ شده است. بر اين اساس نرخ ماليات فروش در خرده‌فروشي توسط شركت‌هاي خصوص خريدار نفت و محصولات آنها، از مابه‌التفاوت قيمت خريد محصولات و قيمت فروش به مصرف‌كننده محاسبه مي‌شود.

 

طلا و مالياتي كه بر اجرت ساخت بسته شد

نمايندگان مجلس اصل طلا، جواهر و پلاتين به كار رفته در مصنوعات ساخته‌شده از اين فلزات را از ماليات معاف كردند. اما اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروش اين كالاها مشمول ماليات با نرخ 9 درصد شد. قرار است سامانه موديان براي ثبت عمليات‌هاي خريد و فروش راه‌اندازي شود تا از اين طريق صورت‌حساب‌ها به صورت الكترونيكي ثبت شود تا امكان كتمان فروش و رقم آن وجود نداشته باشد.

 

عوارض بر كالاهاي مضر

ماليات بر كالاهاي آسيب‌رسان از سال 95 در دستور كار دولت قرار گرفت اما به دليل عدم تعريف دقيق از كالاهاي مضر توسط دولت و احتمال خطا در شناسايي آنها عملياتي نشد. اما در ارديبهشت 97 هيربد معصومي، معاون امور شهرداري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با اشاره به اينكه واردات و مصرف 123 گروه كالايي براي سلامت همچنين محيط زيست آسيب‌رسان است، از بسته شدن عوارض بر اين گروه كالاها خبر داده بود. به نظر مي‌رسيد اين اولين قدم بزرگ براي شناسايي و مديريت در مصرف كالاهاي آسيب‌رسان بود. هر چند در آن سال تنها 9 گروه از 123 گروه كالايي مشمول عوارض بر توليد و واردات شدند كه عبارت از انواع رنگ و آستري رنگ و روغن جلا، انواع لوازم و محصولات لاستيكي از جمله انواع لاستيك رويي و تويي و لاستيك‌هاي روكش‌شده، انواع لامپ روشنايي و باطري‌هاي ليتيومي، قلمي و كتابي به استثناي باطري‌هاي خودرويي و انواع رايانه، تجهيزات جانبي و كمكي آن بو