دوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۱ - 2020 March 30
کد خبر: ۲۷۰۲۵
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
وزیر نیرو:
وزیر نیرو با بیان "برای مواجه شدن با سیلاب‌ها آموزش های لازم را دیده‌ایم" گفت: طبق پیش بینی‌ها به‌زودی در استان‌های فارس، بوشهر و هرمزگان و هفته آینده در سیستان و بلوچستان و غرب کشور بارش‌های سنگینی خواهیم داشت.

نبض نفت - وزیر نیرو صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه تدارک لازم را برای مواجه شدن با سیلاب‌ها دیده ایم، گفت: هم اکنون مهم‌ترین مسئله ما مدیریت مخازن، حفظ پایداری سد‌ها و ایجاد آمادگی برای افزایش تاب آوری رودخانه هاست تا بتوانیم حداکثر منفعت را از سیلاب‌ها ببریم و خسارتی نداشته باشیم.

رضا اردکانیان افزود: طبق پیش بینی‌ها بزودی در استان‌های فارس، بوشهر و هرمزگان و هفته آینده در سیستان و بلوچستان و غرب کشور بارش‌های سنگینی خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه تعدادی از روستا‌های استان‌های فارس، کرمان و بوشهر با قطعی آب و برق مواجه شده اند گفت: از آنجا که با قطعی برق ایستگاه‌های پمپاژ از کار می‌افتند و عمدتاً قطعی برق موجب قطعی آب هم می‌شود؛ اما از 30 روستای قطع برق شده استان فارس در مناطق مهر و جهرم و لامرد درحال حاضر تعداد قابل توجهی به مدار آمده اند و بقیه هم مشغول به کار هستند.

 اردکانیان از وصل شدن آب در روستا‌های کرمان خبر داد و افزود: در منطقه قلعه گنج، به علت قطع برق، تعدادی از روستا‌ها با قطع آب مواجه هستند که با تانکر سیار در حال آبرسانی به آن‌ها هستیم. در بوشهر هم در شهرستان کنگان تعداد معدودی روستا با این مشکل مواجهند که همین امروز رفع خواهد شد.

وزیر نیرو همچنین با تاکید بر اینکه اصل ماجرا به استان هرمزگان برمی گردد اضافه کرد: ما در استان هرمزگان چند سد مهم داریم؛ یکی سد استقلال یا میناب که هم بخشی از منطقه خودش و اراضی کشاورزی را با آب شرب تامین می‌کند و هم مقداری آب برای بندرعباس تدارک می‌بیند و نیز دو سد دیگر با کارکرد مشترک در منطقه بندرعباس به نام سد‌های شمیل و نیان.

وی با اشاره به آخرین اخطار هواشناسی در روز شنبه مبنی بر اینکه حداکثر بارش در هرمزگان تا 70 میلیمتر خواهد بود گفت: ایستگاه‌های اصلی ما که ورودی به این سد‌ها را گزارش می‌کنند شرایط کاملاً متفاوتی را ثبت کرده اند. به عنوان مثال دو ایستگاه در بالا دست سد شمیل و نیان هستند که یکی 223 میلی متر و دیگری 220 میلی متر را ثبت کرده است یعنی 60 تا 70 درصد بارش کل سال آن‌ها را در طول این شبانه روز دریافت کرده اند.

 اردکانیان افزود: ایستگاه‌های دیگر 175 میلی متر, 180 میلی متر, 104 و 145 درصد بارش سال را هم در این منطقه داشته اند که موجب شده ورودی به مخزن سد میناب به بیش از پنج هزار و پانصد مترمکعب در ثانیه برسد و ورودی به سد‌های شمیل و نیان هم به همین شکل افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

وی با ابراز خرسندی از اینکه تا شب گذشته شرایط بحرانی را در مناطق سد‌های شمیل و نیان پشت سر گذاشته ایم ادامه داد: از آنجا که هم پایداری سد‌ها حفظ شده و هم خروجی در حد تاب آوری پایین دست بوده، آسیبی به روستا‌ها نرسیده است.

اردکانیان درباره سد استقلال یا میناب هم گفت: به همین شکل خروجی سد استقلال هم رقم بسیار بالایی حدود سه هزار متر مکعب در ثانیه بوده است، ولی در تماسی که در خلال جلسه امروز دولت با همکارانی که از تهران اعزام شده اند، داشته ام امیدواریم ان‌شاءالله مسئله به خوبی کنترل شود.

وزیر نیرو همچنین از بارش‌های سنگین در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: همین طور نوبت غرب کشور خواهد شد و در استان خوزستان هم با وجود اینکه حدود شش میلیارد متر مکعب حجم مخزن خالی داریم,، ولی در پایین دست دو سد دز و کرخه احتمال دارد که ما ناچار شویم خروجی این دو سد را تا دو برابر رقم فعلی آن برسانیم.

اردکانیان با اعلام این خبر که از دیروز سالی که در آن هستیم از سوی سازمان‌های بین المللی به نام سال آب و تغییر اقلیم نامگذاری شده گفت: امیدوارم بتوانیم هوشمندانه با پدیده تغییر اقلیم که برای ما ترجمه اش سیلاب و خشکسالی است مواجه شویم و حداکثر بهره وری را از این حجم وسیع آب ببریم.

منبع: تسنیم

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: