پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰ - 2020 November 26
کد خبر: ۳۲۵۲۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
هفتم آبان ماه سالروز فوران و آتش‌سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید فرصتی برای تجلیل از حماسه‌آفرینی‌های کارکنان صنعت نفت است که در پی وقوع این حادثه با بسیج امکانات، همتی بلند و عزمی جزم همه توان خود را برای مهار این چاه به‌کار گرفتند.
به گزارش نبض نفت به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، در روز این حادثه تلخ، زنده‌یاد فرزاد ارزانی و زنده‌یاد محمد سلیمی از مردان خستگی‌ناپذیر و بی‌ادعای صنعت نفت جان به جان آفرین تسلیم کردند و نشان دادند سختکوشان این صنعت در راه اعتلای کشور مردانه تا پای جان ایستاده‌اند.

کارشناسان و صاحب‌نظران نفتی حادثه فوران و آتش‌سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید در گستره عملیاتی مناطق نفت‌خیز جنوب را در نوع خود با توجه به فشار و شرایط مخزن کم‌نظیر ارزیابی کردند که هنگام حفاری این چاه در هفتم آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ اتفاق افتاد.

فوران‌ها بسته به فشار، دما، سیال، حجم گاز و موقعیت جغرافیایی محل چاه متفاوت و از پیچیدگی خاصی برخوردارند و برای کنترل فوران هر چاه به برنامه‌ریزی، بسیج امکانات و تجهیزات منحصر به همان فوران نیاز است، هر چند در تعاریف شیوه مهار مشابهت دارد و به هم نزدیک است.

فوران و آتش‌سوزی چاه ۱۴۷ با توجه به فشار بالای گاز میدان نفتی رگ سفید از جمله حوادثی بود که در نوع خود منحصربه‌فرد و مهار آن نیازمند محاسبات دقیق مهندسی، دانش فنی و کارشناسان و کارکنانی کارآزموده و مجرب بود که متخصصان صنعت نفت به‌خوبی توانستند در نتیجه هم‌افزایی و به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود از نظر توان عملیاتی و  پشتیبانی به نحو مطلوب به آن عینیت بخشند.

در این روز متخصصان صنعت نفت با تشکیل کمیته بحران و بسیج تجهیزات و امکانات لازم و هم‌افزایی پیوسته عملیاتی، پشتیبانی و سایر بخش‌های شرکت‌های ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و ملی حفاری و با نظارت مستقیم وزیر نفت و مدیران و مسئولان شرکت ملی نفت ایران عملیات مهار و کنترل چاه در دستور کار قرار گرفت و پس از ۵۸ روز تلاش مداوم و شبانه‌روزی چاه سرکش در پنجم دی ماه ۹۶ مهار و ایمن‌سازی شد.

صنعت حفاری در جهان در ردیف صنایع پرخطر و توام با ریسک بالا است و هر چند رعایت استانداردها، ضوابط و مقررات ایمنی در این صنعت در پیشگیری یا کاهش حوادث بسیار موثر است، اما با این اوصاف با توجه به شرایط و رفتار چاه‌های نفت و گاز بروز حوادث در ستیز با طبیعت ناشناخته اجتناب‌ناپذیر است.

فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید نخستین و آخرین فوران در صنعت نفت جهان نبوده و نیست و این صنعت هر از چند گاه شاهد بروز فوران‌های ناشی از نشت نفت و گاز هنگام حفاری است که بیشتر این فوران‌ها پیش از هر گونه مخاطراتی در محیط کار مهار و مواردی نیز از کنترل خارج و حادثه‌آفرین می‌شود.

مهارگران صنعت نفت در عملیات مهار چاه ۱۴۷ رگ سفید هم‌زمان دو شیوه بستن چاه از سطح و کشتن آن از عمق را با استفاده از چاه انحرافی در دستور کار قرار دادند و در این عملیات پیچیده فنی با وجود به‌کارگیری راهکارهای کلاسیک، ابداعی و ابتکاری عملیات مهار از سطح میسر نشد و در نهایت این عملیات با هدایت متخصصان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران و به‌کارگیری دستگاه حفاری ۹۳ فتح پس از ۳۴ روز حفاری مستمر سرانجام در عمق مورد نظر در ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه شامگاه پنجم دی ماه شعله چاه سرکش ۱۴۷ به‌طور کامل خاموش شد.

این موفقیت که در سایه همدلی و انسجام نیروهای متخصص صنعت نفت به‌دست آمد، بار دیگر توان، تخصص و تجربه کم‌نظیر مهارگران ایرانی را در کنترل فوران چاه‌های پرفشار به رخ کشید و این حماسه در روزشمار صنعت نفت ماندگار شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: